Už dvacet let ulehčují život dětem

05.02.2014 9:23

Sdružení Jistota provozuje v Prostějově školu pro děti s více vadami. Letos slaví dvacáté výročí a rozhodně neusíná na vavřínech, kterých už posbírali zaměstnanci i děti ze školy velkou řadu. V plánu je třeba přestavba střední školy ve Výšovicích, kde by mohly vzniknout nové dílny.
 

PROSTĚJOV - 
Škola se soutřeďuje na výuku dětí s kombinovaným postižením. Za dvacet let získala řadu prestižních ocenění. Foto: Vojtěch Bílý, 5plus2

U zrodu školy stála před více než dvaceti lety i její současná ředitelka Marie Turková. "Myšlenka zřídit školu přišla při jedné z mých zkoušek na vysoké škole u paní docentky Tiché. Ta založila v Olomouci Dětské centrum 90 a poradila mi, na koho se obrátit na ministerstvu a dalších úřadech při zřizování naší školy," říká Marie Turková.

Motivací pro ni byla hlavně snaha změnit zaběhnutou praxi, kdy děti strádaly ve vzdálených internátech po celé republice. Prostějovská škola totiž umožnila věci do té doby nevídané, děti se z výuky vraceli odpoledne přímo k rodičům. "V roce 1992 jsme založili Občanské sdružení na pomoc dětem s více vadami. V září 1993 jsme potom přivítali prvních sedmnáct dětí v naší škole," vysvětluje ředitelka školy s tím, že výuka probíhala v budově mateřské školy na Smetanově ulici.

Odtud se pak škola přemístila o rok později do větších prostor na ulici Ivana Olbrachta. "Budova byla v dezolátním stavu, mně se ale podařilo během jednoho roku sehnat na její rekonstrukci těžko uvěřitelných pět a půl milionu korun od sponzorů," vzpomíná po letech ředitelka. Poslední stěhování

Ani budova na ulici Ivana Olbrachta ale potřebám školy nevyhovovala. "Kapacita byla 36 dětí, dělaly se tady i rehabilitace, takže nám prostory nestačili. Někdy v roce 1997 přišlo město s nabídkou prostor na Tetíně. Naše staré prostory, do kterých jsme investovali, nabídlo město pro potřeby školní družiny jedné ze základních škol," vysvětluje Turková.

V roce 1998 se tak Jistota opět pustila do nákladné rekonstrukce. "I budova na Tetíně byla v dezolátním stavu, opravovali jsme ji na etapy. Město nám vrátilo prostředky, které jsme investovali do budovy na ulici Ivana Olbrachta, na zbytek jsme znovu sháněli sponzory. Někteří sponzoři nám dali dva kamiony cihel, jiní náklaďák vápna, takže nešlo jen o finanční dary," vzpomíná ředitelka.

První část současných prostorů se pro žáky otevřela v prosinci roku 1999. "Zbytek potom v průběhu následujícího roku. V současné době už nám ale prostory opět přestávají stačit, takže střední školu máme ve Výšovicích," dodává Turková.

Právě do Výšovic chce ředitelka v nejbližších letech soustředit svoji pozornost. "Ve spolupráci s obcí zde děláme takzvaný projekt Handicap. V rámci něj jsme udělali 28 malometrážních bezbariérových bytů, je tam rehabilitace, knihovna a naše střední škola. Potřeba je ale ještě dodělat první patro, to ale vyjde na desítky milionů. Pokud peníze seženeme, do patra se přestěhují třídy a dole vzniknou denní dílny, kde by naše děti a absolventi mohli chodit a realizovat se zde," plánuje ředitelka. Mají i vlastní řidiče

Jako nezisková organizace musí Jistota shánět nemalé finance od sponzorů i na běžný provoz. "Před těmi dvaceti lety nám někteří poslali třeba sto nebo i 300 tisíc. Dnes maximálně 50, takže naplnit rozpočet je hodně složité. Já jsem ale vděčná za každou částku či materiální pomoc," vysvětluje Turková.

V současnosti sdružení Jistota provozuje mateřskou a základní školu v ulici Tetín v Prostějově a střední školu ve Výšovicích. "V jedné třídě je maximálně šest žáků a starají se o ně dva až tři pedagogové, personálně je to tedy hodně náročná věc," míní Turková, podle níž v současnosti školu navštěvuje celkem 71 dětí.

Zatímco střední škola je na plném stavu osmnácti studentů, základní má ještě rezervy. "Máme asi pět volných míst, takže určitá rezerva tu ještě je. Snažíme se školu zaplnit co nejvíce, pro děti jezdíme vlastním automobilem třeba i na Kroměřížsko nebo Olomoucko, máme mezi zaměstnanci i dva řidiče," doplňuje ředitelka školy.

  URL| 

Klíčová slova: