Město Jičín se posunulo zase o krok vpřed, co se týče vstřícnosti ke zdravotně znevýhodněným občanům. Městský úřad instaloval na svých objektech 3 hlasové majáčky pro nevidomé a slabozraké. Oblastní nemocnice Jičín a.s. instalovala také 1 majáček, a to u vchodu do areálu. Tato zařízení pomohou nevidomým spoluobčanům v lepší orientaci v budovách. Pro Královéhradeckénovinky to uvedla mluvčí jičínské radnice Bc. Magdaléna Doležalová.
Podle ní byly majáčky instalovány na budově Městského úřadu na Žižkově náměstí, v ulici Vrchlického, kde je Centrum pro zdravotně postižené a na Valdštejnově náměstí u Infocentra. Oblastní nemocnice Jičín a.s. se k této akci také dobrovolně připojila a umístila majáček u vchodu do areálu u vrátnice.
"Tato zařízení pomáhají v orientaci nevidomým a slabozrakým hlasovými pokyny z reproduktoru a ovládají se speciálním dálkovým ovladačem, který má nevidomý u sebe, nebo ovladačem přímo ve slepecké holi. V Jičíně byl tento majáček zatím pouze jeden, a to před budovou pošty. Nyní je zde dohromady zatím pět majáčků, které pomohou zhruba patnácti nevidomým či slabozrakým občanům Jičína a jistě řadě dalších, kteří navštíví naše město. Tento rok byly pořízeny čtyři hlasové majáčky, jeden zbylý bude instalovaný po rekonstrukci v budově Aris, kam se přesune velká část Městského úřadu z Havlíčkovy ulice. Jeden takovýto majáček stál přibližně 11 tisíc korun s DPH," prozradila mluvčí Doležalová.
Podle jejích slov bývají majáčky bývají umístěny na frekventovaných místech, jako nádraží, pošty, úřady, nemocnice nebo nákupní centra. Jičín je z okresních měst v Královéhradeckém kraji zatím průkopníkem, dle dotazů na Městské úřady v dalších okresních městech tyto majáčky nikde nemají. Jsou standardem spíše v krajských městech. V Hradci Králové jsou instalovány nejenom na úřadech a dalších institucích, ale např. i v MHD.
"Jde především o větší bezpečnost při pohybu městem a lepší orientaci našich nevidomých a slabozrakých občanů, ale i turistů, kteří k nám zavítají. Majáčky slouží pro orientaci v budově a hlasovými pokyny člověka zavedou na recepci, kde mu bude nabídnuta další pomoc," říká vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Ing. Miroslav Kazda.
Také Oblastní nemocnice se k názoru připojuje: ""Pro nás je samozřejmostí připojit se k projektu, který zdravotně znevýhodněným občanům pomáhá k lepší informovanosti a vede ke zvýšení jejich bezpečí," vyjadřuje postoj nemocnice provozně technický náměstek Ing. Josef Kubíček. Původně se uvažovalo také o umístění majáčků do prostor autobusového nádraží, zde je ale třeba pohyb nevidomých řešit komplexně.
"Vhledem k tomu, že se do budoucna uvažuje o přesunu autobusového nádraží, prozatím se po dohodě s Tyflocentrem od umístění majáčků upustilo," popisuje situaci Ing. Kazda. Město by ale bylo rádo, pokud by nezůstalo jen u těchto budov. "Budeme jednat také s dalšími institucemi, jako jsou úřady, banky nebo obchodní domy o umístění těchto majáčků," dodává Ing. Kazda. "Velmi by nám pomohlo umístění majáčků např. v budově bývalého okresního úřadu v Havlíčkově ulici, kde bude od nového roku Finanční úřad a sídlí zde také Úřad práce, na vlakovém nádraží nebo také v nákupních centrech," dodává nevidomý zástupce Tyflocentra Hradec Králové Mgr. Jarmil Moláček.
"O hlasových majáčcích se začalo mluvit po návštěvě Mgr. Jarmila Moláčka z Tyflocentra Hradec Králové na našem úřadu. Tématem byly překážky v chůzi pro nevidomé a slabozraké v centru města a na dalších frekventovaných místech Jičína. Moláček upozornil na vyhlášky, které upravují některé parametry. Nevidomí používají tzv. přirozené nebo umělé vodicí linie, takovou přirozenou linií bývají v centrech měst zdi domů," doplnila mluvčí města.
"V tomto prostoru by se neměly nacházet žádné překážky ve vzdálenosti 1,5 m od zdi domu. Překážky v prostoru jako jsou např. odpadkové koše, reklamní tabule nebo stojany na kola, by měly být pro nevidomé označeny zarážkou pro bílou hůl ve výši 10 – 25 centimetrů, která by ohraničovala prostor s předmětem," říká Moláček.
"Město chce proto pohyb těchto občanů řešit komplexněji a již nyní řeší možnosti unifikace reklamních poutačů, a také upozorňuje nové žadatele na pravidla jejich umisťování. Také jsme například na autobusovém nádraží připevnili jakési zarážky u cedulí, které vyčnívaly v úrovni očí a nebyly tak pro nevidomého "hmatatelné"," upozorňuje vedoucí odboru dopravy Ing. Martin Duczynski. Do budoucna se zaměříme také na vyčištění všech tras, které nevidomí denně používají.
(RoR, foto: MěÚ Jičín)
URL| http://www.kralovehradeckenovinky.cz/zpravy/z-regionu/prvni-orientacni-h...