Rušení lůžek v nemocnicích se v Plzeňském kraji nejvíce dotkne dvou nemocnic - soukromé dětské Nemocnice U Svatého Jiří a krajské Rokycanské nemocnice, kde se mluví o zrušení porodnice. Nejlépe dopadla soukromá nemocnice Privamed, má dlouhodobou smlouvu bez rušení akutních lůžek.
Plán rušení lůžek v českých nemocnicích, který připravilo ministerstvo zdravotnictví, skončí v Plzeňském kraji tak, že sedm z devíti zdejších nemocnic s akutní péčí podepíše se zdravotními pojišťovnami dlouhodobé smlouvy na pět let.
Soukromá dětská Nemocnice U Svatého Jiří a krajská Rokycanská nemocnice podepíší krátkodobější smlouvy.
Žádná z těchto nemocnic by ale neměla být uzavřena. Uvedl to viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Fridrich. do PC pro iPad
Nejlépe dopadla soukromá nemocnice Privamed, kterou spoluvlastní bývalý hejtman Petr Zimmermann. Jako jediná nemocnice v kraji podepíše s pojišťovnami dlouhodobou smlouvu bez rušení akutních lůžek.
Nemocnice U Svatého Jiří by měla podepsat jen krátkodobou smlouvu, podle které bude v nemocnici utlumena akutní lůžková péče. Nemocnice se ale nezabývá jen akutní péčí o dětské pacienty, ale například i rehabilitační a pohotovostní péčí (více o rušení lůžek v Nemocnici U Svatého Jiří čtěte zde ).
Střednědobou smlouvu uzavřou zdravotní pojišťovny s Rokycanskou nemocnicí, o které se dlouhodobě mluví jako o subjektu, kde by měla být zrušena porodnice. "Nemocnice, se kterými pojišťovny uzavřou střednědobé nebo krátkodobé smlouvy, musí následně projít restrukturalizací a rušením lůžek akutní péče," uvedla Vladimíra Těšitelová, tajemnice Svazu zdravotních pojišťoven ČR (více o situaci v Nemocnici U Svatého Jiří čtěte zde).
Další nemocnice s dlouhodobými smlouvami kromě Privamedu, tedy Fakultní nemocnice v Plzni, soukromá Mulačova nemocnice, městská Sušická nemocnice a z krajských nemocnic Domažlická, Klatovská a Stodská, musí uskutečnit redukci akutních lůžek, na které se obě strany shodly.
Pojišťovny zatím nezveřejnily počty zrušených akutních lůžek. Nemocnice v kraji počítají s likvidací přibližně 230 lůžek, zhruba polovina připadá na krajské, polovina na fakultní nemocnici.
"Smlouvy krajských nemocnic se zdravotními pojišťovnami jsme ještě nedostali, proto jejich znění nemohu komentovat," uvedl ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík. Jednání s pojišťovnami podle něj dopadlo tak, že holding navrhl zrušit v krajských nemocnicích 123 akutních lůžek, a pojišťovny to akceptovaly.
K redukci dojde ve všech čtyřech krajských nemocnicích s akutní péčí, to znamená ve Stodě, Klatovech, Rokycanech i v Domažlicích. Nejvíce akutních lůžek podle Fojtíka zmizí v Klatovech.
"Fond akutních lůžek, která nebyla optimálně využita, jsme sami navrhli omezit. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo redukci deseti procent lůžek, my jsme šli ještě dál a navrhli zrušení patnácti procent, což bylo zmíněných 123. Ale oproti tomu jsme chtěli posílení následné péče o 25 lůžek, a to v nemocnici v Klatovech. Je to celoevropský trend, pojišťovna s tím souhlasila a je to dnes ve smluvním režimu," uvedl Fojtík. Lůžka se převedou na LDN nebo na rehabilitace
Zda budou pojišťovny ve smlouvách požadovat větší redukci lůžek, to nedokáže odhadnout. Fojtík dlouhodobě bojuje za zachování krajských nemocnic, kde podle něj nejde jen o lůžka, ale i o ambulanci a pohotovostní péči. Služby jsou tak pacientovi dostupnější a ten za nimi nemusí dojíždět například do Plzně.
Pacienta se podle Fojtíka redukce nedotkne, protože se jedná o lůžka, která nebyla využívána. "Loni jsme zrušili 57 lůžek, letos pojišťovna požadovala zrušení 111 lůžek. My jsme nabídli zrušení 113 s tím, že požadujeme třicet lůžek převést na následnou péči. O tom se nyní jedná," vysvětlila ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová. Fakultní nemocnice má v současnosti 1 670 lůžek.
Jak uvedla mluvčí VZP Anna Veverková, rušení akutních lůžek neznamená, že se postele z nemocnic odstraní, ale nyní probíhá jednání o tom, že by se některá lůžka mohla převést na LDN nebo rehabilitační lůžka, která nejsou tak drahá a české zdravotnictví by tam mělo ušetřit.
Redukce je podle Veverkové dána i tím, že se rozmáhá ošetřování v režimu jednodenní chirurgie, na jehož konci je menší potřeba drahých akutních lůžek.
Přestože u dvanácti nemocnic dojde k úplnému zrušení akutní lůžkové péče, žádná nemocnice by neměla být zavřena úplně. Uvedl to viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Fridrich.
Podle ředitele VZP Pavla Horáka by po redukci šesti tisíc lůžek mělo být v Česku k dispozici asi 50 tisíc lůžek. Financování zdravotní péče v Česku je dlouhodobě v minusu. Příjmy systému veřejného zdravotního pojištění loni činily 220 miliard a 391 milionů korun, výdaje 225 miliard a 547 milionů korun. Stát odmítá lít do systému zdravotnictví další peníze.
URL| http://plzen.idnes.cz/ruseni-luzek-akutni-pece-v-nemocnicich-dyg-/plzen-...