V Olomouci otevřeli nové pracoviště pro klienty s poruchou autistického spektra
Vzniku unikátního pracoviště pomohla dotace 51 milionů korun z EU.
Nestátní nezisková organizace Za sklem o. s. v Olomouci slavnostně otevřela nově zrekonstruované prostory Centra denních služeb. Díky 51milionové dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) tu našlo pomoc na 400 lidí s poruchou autistického spektra, většinu tvoří děti. Účelně přestavěné prostory slouží klientům z celého Olomouckého kraje, jsou v tomto regionu jedny z mála.
„V domě číslo 16 na ulici 1. máje v centru Olomouce sídlíme už od roku 2018. Až díky dotaci z IROP jsme však mohli historický dům z přelomu 18. a 19. století odkoupit, zrealizovat kompletní rekonstrukci a přizpůsobit prostory potřebám našich klientů,“ říká Marta Pečeňová, předsedkyně organizace.
Rekonstrukce začala z kraje roku 2022 a týkala se kompletní opravy stropů a podlah, vytápění, sociálních zařízení, dostavby výtahu a také úpravy celé vnitřní dispozice tří pater a podkroví. V druhé fázi pak také výměny oken nebo bezbariérového přístupu.
V přízemí se dnes nachází nácviková kavárna, kde se dospělí klienti učí obsluhovat a komunikovat s potenciálními zákazníky. Kavárna slouží k pravidelným setkáním klientských rodin nebo k pořádání besed a diskusních panelů na témata související se zaměřením organizace. Do budoucna se plánuje také její otevření pro širokou veřejnost pod hlavičkou sociálního podniku.
„Pro řadu našich rodičů je problém vyrazit s dítětem do běžné kavárny. Tady se setkávají s podobnými lidmi. Dokáží se respektovat, učí se společně komunikovat a vyměňují si zkušenosti,“ říká ředitel olomoucké pobočky Jan Nykl.
Prostor kavárny se využívá také jako součást Centra denních služeb. „V rámci jediné placené z komplexu sociálních služeb zajišťujeme i krátkodobé hlídání dětí na spektru autismu, když si rodič potřebuje něco zařídit nebo zajít k lékaři,“ doplňuje Jan Nykl.
Součástí nově otevíraného Centra jsou také výtvarná a keramická dílna, dvě relaxační místnosti se světelnými efekty a vodní postelí s reprodukovanou hudbou, tělocvična se speciálními pomůckami, dvě haptické místnosti pro rozvoj hrubé motoriky, místnost pro muzikoterapii nebo malý zookoutek s drobným okrasným ptactvem a osmáky.
Pro snadnější začlenění klientů do běžného života jsou tu dva nácvikové byty, kde se učí základním domácím pracím, a také ordinace s funkčním zubařským křeslem. Centrum pravidelně navštěvuje zubní lékařka, která s klienty ošetření nacvičuje. K dispozici je také logoped.
„Většinu dětí i dospělých s některou z forem autismu není možné v ordinaci, a hlavně té zubařské, ošetřit. Pokud se to cíleně nenaučí, musí se ošetřovat v narkóze, což je problematické a na takové ošetření se čeká i několik měsíců,“ upřesňuje Marta Pečeňová.
Pobočka se stará o 140 klientských rodin z celého Olomouckého kraje, konzultace však poskytuje asi 400 rodinám. Klienti ve věku od 2,5 do 64 let jsou rozděleni do několika skupin. Většina z nich jsou náctileté děti. S ohledem na limity okamžité kapacity je tak při tomto počtu klientů na svém maximu.
Organizace Za sklem o. s. získala z IROP na tři své projekty už bezmála 65 milionů korun. O další 2,2 milionů žádá v dalších dvou podaných projektech, které se aktuálně vyhodnocují.
„Ve výzvách týkajících se sociální integrace a sociálních služeb rozdělil IROP I (2014-2020) přes 7,3 miliardy korun a dalších 4,7 miliard je k dispozici v aktuálním období. Jen v Olomouckém kraji získali žadatelé v sociálních službách 480 milionů korun, díky nimž se zrealizovalo 72 projektů. V aktuálním období se nejvíc peněz vyčlenilo na projekty deinstitucionalizace sociálních služeb, tedy na služby sociální péče, prevenci a poradenství mimo velké ústavy,“ upřesňuje Aleš Marousek, ředitel Olomoucké pobočky Centra pro regionální rozvoj České republiky, které projekty IROP kompletně zastřešuje.
Pavel Růžička