V Plzni se uskuteční mistrovství světa v paralukostřelbě
Plzeň hostí od 17. do 23. července největší českou parasportovní akci roku, prioritou jsou místenky na paralympiádu v Paříži, shodují se medailisté z Tokia David Drahonínský a Šárka Pultar Musilová.
Pořadatelé navazují na úspěšné mistrovství Evropy z roku 2018 a tentokrát přivítají nejlepší paralukostřelce z celého světa. O tituly mistrů světa bude usilovat přes 300 sportovců z 55 zemí. Mezi nimi i 8 českých reprezentantů. Ve hře jsou navíc místa na paralympiádu v Paříži.
Mezi české naděje patří vítěz paralympiády v Tokiu David Drahonínský. Svou medailovou sbírku mohl rozšířit o druhý individuální světový titul. Ten první získal před osmi lety v německém Donaueschingenu.
„Připravoval jsem se podle nejlepšího vědomí a svědomí a doufám, že to zase přetavím v úspěch a uspokojím tak lidi, kteří mi pomáhají a fandí mi, a i ty fanoušky, kteří se na nás do Plzně přijdou podívat,“ říká držitel šesti medailí z paralympiády.
A přiznává, že více než na medaili, pomýšlí na zisk dalšího místa na paralympiádu. „Když ten cíl splníme, budu spokojený. O to lepší bude, když to ošperkuju nějakou medailí – a já chci zlato. Trénoval jsem opravdu tvrdě, překonal jsem zdravotní problémy, byl jsem na operaci, a vím, že jsem připravený.“
V Plzni se bude rozdělovat na paralympiádu bezmála osmdesát míst, z toho dvanáct v kategorii W1. V té kromě Drahonínského budou startovat další úspěšní reprezentanti: Karel Davídek, druhá žena světového žebříčku Tereza Brandtlová a stříbrná medailistka z Tokia 2021 Šárka Pultar Musilová.
„Ráda bych si vystřílela místo na paralympiádu v jednotlivcích, to je můj cíl. Ale i v týmu – v kategorii W1 budeme dva týmy, tak uvidíme, komu z nás to půjde lépe. O medaili doma se budu snažit, a doufám že to vyjde,“ přeje si Musilová.
Čtveřice se na světový šampionát připravovala v Nymburce s trenérkou Ludmilou Fikarovou na začátku července.
„Takové hezké soustředění, zaměřené na trénink mix týmů a týmů, to jsem za celou kariéru nezažil. Takže já i mí kolegové, Šárka, Tereza a Karel, doufáme, že se nám to v Plzni vydaří, a že ty medaile vybojujeme,“ dodává David Drahonínský a doplňuje ho Šárka Musilová: „To soustředění bylo náročné, ale hodně nám to všem dalo a jsme připravení, jak nejlépe můžeme být.“
V kategorii open poměří síly se silnou zahraniční konkurencí další čtyři Češi – Martin Chaloupský a Václav Košťál s reflexním lukem, Leoš Bartoš a Tomáš Vrzal s kladkovým.
Světový šampionát v Plzni má rekordní účast a je letošní největší sportovní akcí v regionu. Společně s městem Plzeň je partnerem světového šampionátu Plzeňský kraj, který akci podpořil jedním milionem korun.
„Nechat si ujít podporu tak významné sportovní akce, která navíc nominuje osm sportovců na paralympiádu, to bychom považovali za promarněnou šanci ukázat všem, že i s hendikepem lze být v dobré kondici, žít naplno a věnovat se tomu, co nás baví. Sport je zkrátka součástí zdravého životního stylu, ať jde o děti, dospělé i hendikepované. A v Plzeňském kraji je to vidět, nejen město Plzeň se může pochlubit úspěšnými osobnostmi na poli sportu,“ říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Vladimír Kroc.
Kvalifikace a první eliminační souboje proběhnou na tréninkovém hřišti fotbalového klubu Viktoria Plzeň v Luční ulici. Víkendová finále pro čtyři nejlepší v každé kategorii se uskuteční na divácky atraktivní střelnici s tribunou pro diváky přímo na Náměstí republiky.
„Jsem hrdý na to, že jako město poskytujeme mistrovství světa v paralukostřelbě podporu nejen finanční, ale i co se týká zázemí. Plzeň se díky této největší české parasportovní akci roku posouvá o úroveň výš a ukazuje tím, že dokáže být moderní evropskou metropolí 21. století. Za výjimečný považuji i projekt střelnice na náměstí, půjde o mimořádný zážitek, na nějž všechny co nejsrdečněji zvu,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.
Více informací k programu závodu a výsledky najdete na stránkách World Archery.
Zdroj: Plzeňský kraj