30.06.2013 2:00
Občanské sdružení Péče o duševní zdraví se ohlíží za rokem 2012, kdy poskytlo své služby pěti stovkám klientů.
Řadě z nich tato pomoc pomohla zvládnout běžný život a vyhnout se hospitalizacím v psychiatrických zařízeních. I přesto, že rozsah a dostupnost služeb Péče o duševní zdraví jsou v kontextu České republiky nadstandardní, zůstává velká část duševně nemocných lidí bez vhodné pomoci.
Padesátiletá paní Hana se už 32 let léčí se schizofrenií. Má chronické příznaky nemoci, zejména sluchové halucinace. Bydlí v domě s pečovatelskou službou v menším městě na Pardubicku. Minulý týden si před půlnocí volala policii, protože pod okny domu viděla skupinu lidí a slyšela je domlouvat se, jak ji brutálně zabijí. Policie na místě před domem nikoho nezastihla a k silně rozrušené paní přivolala záchrannou službu. Následoval převoz do pardubické nemocnice a přijetí na psychiatrii. Potože podobná situace se v posledním roce opakuje, psychiatři plánují překlad pacientky do spádové léčebny k dlouhodobému pobytu. Psychiatři, pečovatelská služba i sociální pracovnice z městského úřadu se obávají, že paní Hana už nebude zvládat bydlení ve svém bytě, a navrhují podat žádost o přijetí do sociálního zařízení, kde by nemocná žena prožila zbytek života.
Sdružení Péče o duševní zdraví si v roce 2012 udělalo průzkum, jak vážné sociální a zdravotní problémy mají lidé, kteří služby sdružení využívají. Klienti jako paní Hana, kteří mají nepřetržité aktivní příznaky nemoci a vážněji selhávají v sociálním fungování, tvoří zhruba čtvrtinu. Sdružení by rádo tento podíl zvýšilo, ale jsou pro to zásadní překážky. Jeho služby jsou dostupné jen v běžnou pracovní dobu a v terénních týmech chybí zdravotníci, zvláště psychiatrické sestry.
Ředitel sdružení Petr Hejzlar to komentuje: “V posledních letech jsme rozšířili činnost díky individuálním projektům Pardubického i Královéhradeckého kraje a je dobře, že se pomoci dostane více lidem. Spokojení ale zatím být nemůžeme, protože jsme jen na půli cesty k propojení sociální a zdravotní pomoci. Přímé výdaje na naši péči o jednoho klienta v roce 2012 byly v průměru asi 30 000 korun ročně. Je to méně než náklady na jeden měsíc pobytu v nemocnici nebo v sociálním ústavu. Kdybychom mohli zaměstnat v terénních týmech i zdravotní personál a mohli držet pohotovostní služby, naše náklady na činnost by vzrostly minimálně dvojnásobně. I tak by to bylo ekonomicky výhodnější než ústavní péče.“
Terénní pomoc sociálně zdravotního charakteru by paní Haně pomohla přesně užívat doporučené léky, lépe snášet nepříjemné sluchové halucinace a správně chápat dění ve svém okolí. S takovou pomocí by si jistě troufla dál zvládat bydlení ve svém bytě.
Aktivity sdružení jsou součástí Individuálního projektu na sociální služby Pardubického kraje II a Individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji II. Projekty jsou financovány z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Péče o duševní zdraví
Nezisková organizace se 17ti letou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizuje akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Samostatná organizační jednotka Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem v návratu na běžný trh práce a nabízí pracovní uplatnění nabízí v chráněné kavárně, dílně a obchodu.
Klíčová slova: