Míra neoprávněného pobírání či zneužívání sociálních dávek se v České republice pohybuje, podle informací Generálního ředitelství Úřadu práce ĆR, mezi 5 a 10 procenty z celkového objemu vyplácených dávek. Přestože situace se může v jednotlivých regionech lišit, převážná většina dávek potřebným najde správného adresáta.
Ministerstvo práce a sociálních (MPSV) na tuto skutečnost upozorňuje kvůli zprávám médií, které se objevily po odvysílání nedělního pořadu České televize Otázky Václava Moravce v souvislosti s vyplácením dávek pomoci v hmotné nouzi. Chce tak zabránit možným dezinterpretacím a chybným závěrům.
„Informace o zneužívání až 60 procent prostředků určených jako příspěvek na bydlení nebo dávka hmotné nouze v jednom z regionů, která zazněla ve včerejším vysílání České televize, podle všech dostupných informací neodpovídá realitě. Nechala jsem situaci v Karviné okamžitě prověřit a výsledná čísla se mnohem více blíží celostátnímu průměru,“ upozornila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Současná sociální šetření podle jejích slov neukazují, že by počty chybně nebo nesprávně vyplácených dávek pomoci v hmotné nouzi překračovaly výši, o které je informována vláda i Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Podle těchto údajů může být chybně vypláceno 5 - 10 procent dávek pomoci v hmotné nouzi. Situace může sice být rozdílná v různých regionech ČR, ale i sociální šetření například na severní Moravě potvrzují tato čísla. Právě příklad Karvinska byl použit jako ilustrační pro region, kde údajně dochází ke zneužívání dávek přesahující 50 procent prostředků z celkového objemu vyplacených peněz.
Dokládají to konkrétní sociální šetření Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Ostravě a Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Karviné u osob pobírajících dávky pomoci v hmotné nouzi za měsíc červen 2014. Kontroly byly prováděny podle typu dávky a u příspěvku na živobytí bylo ze 106 kontrolovaných případů zjištěno 5 pochybností. U doplatku na bydlení z kontrolovaných 102 osob pobírajících tuto dávku zjištěny 4 pochybnosti a podezření na chybné vyplácení dávek. U dávky mimořádné okamžité pomoci z 16 kontrolovaných případů bylo zjištěno 1 pochybení.
Přesto, že z výše uvedených údajů nijak nevyplývá enormní nárůst možného zneužívání dávek v hmotné nouzi, MPSV se situací okolo výplaty těchto dávek podrobně zabývá. Vláda již schválila návrh na změnu zákona o hmotné nouzi, který řeší hlavně situace okolo ubytoven a vyplácení doplatku na bydlení. Připravuje se zákon o sociálním bydlení a Úřad práce ČR posílí do konce roku dalších 600 nových zaměstnanců, kteří budou pracovat převážně právě v terénu.
Petr Habáň
tiskový mluvčí