Virtuální běh pro normálně postižené

Portus Praha jeho prostřednictvím chce získat peníze na sociálně terapeutické programy a rozjezd aktivit pro klienty s mentálním postižením.

Od 15. do 30. dubna 2021 proběhne první ročník virtuálního charitativního běhu na podporu lidí s mentálním postižením. K běhu se může připojit kdokoliv a kdekoliv-běžci, chodci, amatéři, profíci, malí, velcí, mladí, staří a pomoct tak těm, kteří to potřebují. Portus Praha čelí výzvě, a to vybrat 333 tisíc na sociálně terapeutické programy a rozjezd aktivit sociálně terapeutické dílny.

Charakteristickou tradiční činností neziskové organizace Portus Praha bylo pořádání kulturních benefičních akcí, které ale už skoro rok možné pořádat není a muselo se od nich upustit. Proto se organizace rozhodla o úplně nový koncept činnosti. Své aktivity, zejména benefiční sbírku AKCE CIHLA na podporu mentálně postižených, přesunula do online světa.

Lidé tak sbírku mohou podpořit koupí e-cihly. Mezi další letošní aktivity se řadí virtuální charitativní běh pro normálně postižené, který se bude konat od 15. dubna do 30. dubna 2021. 

"V organizaci Portus Praha se snažíme pružně reagovat na současnou situaci, a tak směřujeme naše doprovodné aktivity do online prostředí. Virtuální benefiční běh je pak ideální sportovní aktivitou, kdy každý běžec udělá něco pro své zdraví a zároveň podpoří dobrou věc,”  říká organizátorka běhu Soňa Cimalová.

Startovné činí 150 Kč a zahrnuje diplom, startovní číslo, příspěvek pro Portus Praha, z.ú. a slosovatelný los do tomboly. Zvýšit příspěvek se může navíc při registraci na adrese https://www.myteporazime.cz/zavody/virtualni-beh-pro-normalne-postizene/. 

Zapojení se do běhu je velice snadné a nevyžaduje žádné větší přípravy. Zkrátka nasadíte kecky, vyběhnete a budete si trasovat běh pomocí oblíbené aplikace a podělíte se o screenshot.

Výtěžek z běhu využije Portus Praha na sociálně terapeutické programy a rozjezd aktivit sociálně terapeutické dílny. Primární činností sociálně terapeutické dílny (STD) je pracovní nácvik, v současné době ale i hudební setkávání a společné muzicírování FaraBandu,  který si za dobu svého fungování získal skvělé renomé. Kromě terapeutického účinku znamenají pro klienty pravidelné zkoušky a vystupování na koncertech velký socializační přínos.

Do budoucna by chtěl Portus Praha za výtěžek nakoupit další hudební nástroje, které by nebyly zapůjčené, ale ve vlastnictví STD.

Pro klienty s těžším typem mentálního postižení zřídí motivačně senzorické relaxační místo sinteraktivními a světelnými pomůckami. Jeho účelem je senzorická stimulace, relaxace. Poskytuje atmosféru bezstarostného uvolnění, vede ke zklidnění, navozuje pocit bezpečí.

Pro klienty s lehčím typem postižení si Portus Praha klade za cíl doprovodit je na cestě k co největší samostatnosti. Žijeme v době digitalizace a informatiky a není možné na toto zapomínat ani v přípravě našich klientů. Proto klientům poskytne možnost zdokonalení v počítačové a finanční gramotnosti.

Portus Praha je nezisková organizace, která vznikla v roce 2001. Během té doby vybudovala dva objekty chráněného bydlení s celoročním provozem pro 19 klientů a dále sociálně-terapeutickou dílnu v obci Slapy. Portus Praha je také zakladatelem a hlavním koordinátorem celostátní benefiční kampaně AKCE CIHLA, která z původně pražské sbírky expandovala do řady měst v celé republice.

Soňa Cimalová

 

 

Klíčová slova: