Víte, že paralympijské medaile chrastí?

Prozradil to v novém čísle časopisu Sociální služby v rozhovoru zlatý paralympionik Arnošt Petráček.

Ačkoliv se paralympijským hrám věnuje v České republice mnohem menší pozornost (nejen mediální) než klasickým hrám olympijským, ty letošní byly v lecčems jiné. Paralympijská výprava totiž byla mnohem úspěšnější než ta olympijská, což neušlo pozornosti široké veřejnosti.

Nejčastěji skloňovaným jménem pak byl rozhodně Arnošt Petráček, zlatý král plavecké disciplíny na 50 m znak. V rozhovoru pro Sociální služby mluví nejen o zážitcích z Ria (víte např., že paralympijské medaile chrastí, aby z nich měli vjem i nevidomí sportovci?), ale i o svých plaveckých začátcích či dalších aktivitách, kterým se věnuje. Ačkoliv téma není přímo vánoční, přináší velké nadčasové poselství: Pokud člověk něco opravdu chce, pak to dokáže.

Prosincové číslo časopisu přináší také reportáž z udílení ocenění Národní cena sociálních služeb – Pečovatel/ka roku 2016, jež se konalo 15. listopadu na Novoměstské radnici v Praze. Odpoledne to bylo nádherné, udílením provázely Marie Retková a patronka ocenění Hana Maciuchová.

V reportáži se můžete dočíst, které skvělé pracovnice a kteří skvělí pracovníci byli oceněni v kategoriích Pracovník v sociálních službách (pobytové, ambulantní, terénní), Sociální pracovník a Manažer roku. Udělena byla také Cena veřejnosti.

Význam pravidel a sankcí v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež je název článku, jenž napsala Václava Egermaierová, předsedkyně sekce nízkoprahových zařízení APSS ČR. Ta se zaměřuje na systém a účel pravidel a sankcí a jejich udílení právě v těchto zařízeních. Pro lepší pochopení uvádí i postup pracovníků při udílení sankcí.

V prosincovém čísle najdete i spoustu dalších zajímavých témat, např. články Jak se bránit nátlakovým metodám či Rozpor v potřebách organizace a uživatelů sociální služby. Nechybí ani okénko do světa, které je tentokrát namířené do USA. Načerpejte s námi naposledy v roce 2016 nové informace, poznatky a inspiraci.

 

Veronika Hotová

Klíčová slova: