Vláda nebere ohled na postižené

04.02.2014 17:31

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) včera představila manifest, ve kterém tvrdí, že vláda a zákonodárci neberou dostatečný ohled na potřeby hendikepovaných občanů, když se plánují změny ve zdravotním a sociálním systému.

»Především jsme chtěli politikům, ale i veřejnosti říct, že reforma sociálního systému vedla k chaosu, k tomu, že dochází k odebírání velkého počtu dávek osobám se zdravotním postižením,« vysvětlil hlavní cíl manifestu předseda NRZP Václav Krása.  
»S přijetím reforem došlo k zásadnímu obratu od rozvíjení podpor umožňujících integraci osob se zdravotním postižením k jejich utlumování a rušení. Došlo ke zborcení celého systému podpor, které v zásadě fungovaly dobře. Akumulace změn ve správě a výplatě dávek vedla k zásadním a nenapravitelným škodám, které mají vážný dopad na celou komunitu lidí se zdravotním postižením,« prohlásil Krása.

Přijde další kauza?

NRZP také zkritizovala vládu, která na svém středečním jednání nepodpořila zrušení sKaret, přes něž se vyplácejí sociální dávky. »Jsme velmi zklamáni, že vláda nezamítla sKarty a budeme lobovat za to, aby skončily. Systém sKaret je pouze o penězích pro určitou skupinu lidí, lidem se zdravotním postižením nepřináší žádný prospěch,« řekl Krása.
»Pokud by i došlo k ustoupení od sKaret, nejen že by se musely kompenzovat náklady České spořitelny, ale znamenalo by to spoustu nových zmatků a problémů jak pro klienty, tak pro pracovníky Úřadu práce ČR.
Lze proto přepokládat, že na další šanci spravovat a distribuovat státní peníze v rámci sociálních systémů již čeká nejedna firma a možná i další kauza. Poslanci KSČM před tím opakovaně varovali a zavádění sKaret nepodpořili,« sdělil Haló novinám místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální strategii Miroslav Opálka. Podle NRZP se vládní změny dotkly deseti procent populace. »A s jejich rodinnými příslušníky jde o více než dva miliony lidí. Tito lidé se propadají do stále větší bídy, ztrácejí možnost se integrovat do společnosti a ztrácejí víru, že naše společnost je ochotna jim pomoci,« uvedl Krása. NRZP vadí i zvyšování spoluúčasti pacientů na lécích, na zdravotnických prostředcích, kterou si podle ní hendikepování nemohou dovolit. »Ministerstvo zdravotnictví připravilo nový zákon, který výrazným způsobem zvyšuje spoluúčast pacientů při nároku na různé kompenzační pomůcky, ať jsou to vozíky, protézy či další prostředky.
Desetiprocentní spoluúčast je u těchto lidí prakticky nemožná. Protože to představuje několik tisíc korun a ti lidé takové peníze nemají. My jsme samozřejmě dali připomínky k návrhu zákona, ale nebyly ministerstvem akceptovány,« tvrdí Krása.

---

Opálka: Na další šanci spravovat a distribuovat státní peníze v rámci sociálních systémů již čeká nejedna firma a možná i další kauza.

Foto:

Klíčová slova: