Vodafone opět vylepšuje tarify pro osoby se zdravotním postižením a zavádí speciální benefity pro své zaměstnance se zdravotním znevýhodněním nebo postižením

Na Mezinárodní den osob se zdravotním postižením Vodafone vylepšil tarify pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P a osoby závislé na pomoci ve II., III. a IV. stupni. Pro ty, kteří ke kompenzaci svého hendikepu a zkvalitnění života, spojení s blízkými a k práci potřebují využívat data, připravil tarif s 30 GB za necelých 550 korun. Zároveň pro své zaměstnance se zdravotním znevýhodněním nebo postižením zavedl nové benefity. 

 

K bezbariérové budově, možnosti práce z domova, flexibilní pracovní době nebo úpravě pracovního prostředí přidává také pět dnů osobního volna navíc, jeden den placeného volna a navýšení zaměstnaneckých benefitních bodů.

Čtečky nebo audioknihy pro nevidomé, interaktivní mapy pro vozíčkáře nebo aplikace na online video tlumočení ze znakového jazyka – využívání všech těchto pomocníků pro osoby s postižením chce Vodafone podpořit vylepšenými tarify s větším objemem dat. Prostřednictvím technologií posiluje Vodafone propojení mezi lidmi, právě silná lidská síť je pro osoby s postižením klíčovou podporou.

Pro držitele průkazu ZTP, ZTP/P a osoby závislé na pomoci ve II., III. a IV. stupni tak Vodafone připravil tarif za 549,50 korun měsíčně s neomezeným voláním a SMS, 1000 minutami do zahraničí a roamingem v EU a 30 GB dat (20 GB je třeba každý měsíc aktivovat v aplikaci Můj Vodafone). Více informací na vodafone.cz/ztp a v přiloženém letáku.

V práci bez diskriminace

Vodafone chce, aby se jeho zaměstnancům dobře pracovalo bez ohledu na věk, gender, kulturní původ nebo zdravotní hendikep. Lidé se zdravotním znevýhodněním nebo postižením bojují s řadou překážek. Právě na jejich odstranění se chce Vodafone zaměřit.

Zdravotní omezení nemusí být na první pohled vidět. Viditelných diagnóz je jen 30 %. Do zbytku patří třeba lidé s astmatem nebo roztroušenou sklerózou.

„Pokud není postižení nebo zdravotní omezení na první pohled zjevné, pak ho lidé velmi často nepřiznají, protože mají obavu z předsudků a nepochopení druhých. Stejně tak mají strach ze ztráty zaměstnání či z toho, že pracovní uplatnění z důvodu svého hendikepu nenajdou,“  vysvětluje Carl Clarke, viceprezident Vodafonu pro lidské zdroje.

Svým zaměstnancům, kteří mají rozhodnutí o statusu OZZ (osoby zdravotně znevýhodněné) nebo OZP (osoby zdravotně postižené), Vodafone přináší nové benefity. Mohou tak čerpat 5 dní osobního volna navíc, 1 den placeného volna na vyřízení formalit na České správě sociálního zabezpečení a 6000 benefitních bodů v rámci zaměstnaneckého programu, které mohou využít na volnočasové aktivity.

Revenium a jeho podpora

Vodafone v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním hendikepem spolupracuje s neziskovou organizací Revenium, jejíž tým tvoří několik desítek lidí se zdravotním znevýhodněním nebo postižením.

Revenium pomáhá s tím, aby lidé své specifické potřeby neskrývali. Jedině tak jim zaměstnavatel může maximálně vyjít vstříc a zkvalitnit jejich pracovní podmínky.

Pokud se totiž zaměstnavatel rozhodne zaměstnávat osoby se zdravotním hendikepem a nemá v této oblasti zkušenosti, může narazit na mnoho otázek, ve kterých potřebuje podporu v podobě odborných informací. Například: „Jakou práci může vykonávat člověk se zdravotním postižením? Co všechno potřebuje ke své práci? Jak s handicapovaným komunikovat? Co říkají zákony?“

„To, že nás Vodafone oslovil, ať mu pomůžeme s řešením kvalitního náhradního plnění, náborem lidí s postižením, ale hlavně s projektem na ,rozkrývání skrytých‘ kolegů s nějakým zdravotním problém, byla pro nás velká výzva. Již po prvních aktivitách, které jsme společně podnikli, se ozvalo několik lidí z týmů v Praze a Chrudimi, že chtějí nejen projektu aktivně pomoci, ale že právě oni jsou těmi, kterých se to týká. Prodělali rakovinu, mají roztroušenou sklerózou, epilepsii,“ říká Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva Revenia.

Organizace už ve Vodafonu začala také se školením odborníků z lidských zdrojů a komunikace, manažerů a nejvyššího vedení, aby firemní kultura byla k lidem s postižením co nejotevřenější.

Vodafone chce být, stejně jako v letošním roce, i v roce 2020 součástí konference INSPO – největší konference v Česku zaměřené na využití technologií pro osoby se specifickými potřebami, kterou podporuje Nadace Vodafone. Chce tak posílit nábor lidí s postižením a umožnit jim pracovat, posunout se z výhradně pasivní role příjemců nízkých sociálních dávek do role aktivních účastníků národní ekonomiky.

Velkým pomocníkem v tomto procesu jsou dnes právě moderní technologie. Pracovním zapojením se tito lidé stanou nejen ekonomicky a společensky soběstačnější a budou generovat ekonomický přínos zaměstnavateli, ale i jejich daňové odvody a vyšší spotřeba výrobků a služeb prospěje růstu hospodářství.

O Vodafone Czech Republic

Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí jedné z největších telekomunikačních skupin na světě Vodafone Group. V České republice poskytuje služby více než 3,9 milionu zákazníků. Od roku 2007 přináší komplexní telekomunikační služby pro firemní zákazníky prostřednictvím řešení Vodafone OneNet a nyní provozuje přes 1,5 milionu firemních SIM karet.

Po integraci UPC Česká republika v červenci 2019 se Vodafone rozrostl o 1,5 milionu domácností připojených k síti nové generace, která poskytuje více než půl milionu zákazníků služby vysokorychlostního pevného internetu, půl milionu zákazníků kabelovou televizi a dvě stě tisícům uživatelů pevné telefonní služby. 

Vodafone už několikrát dostal ocenění Best in Test za kvalitu hlasových služeb a datových přenosů na základě testů provedených společností P3 communications. Aktuálně pokrývá jeho mobilní síť LTE 99 % populace ČR. Zároveň Vodafone nabízí pevné připojení k internetu, a to 99 % českých domácností. Kromě toho na podzim 2017 pokryl Českou republiku speciální sítí úzkopásmového internetu věcí NB-IoT a v prosinci téhož roku spustil komerční provoz.

Vodafone se řídí dlouhodobou strategií udržitelného podnikání, hlásí se ke globálním Cílům udržitelného rozvoje (SDGs) a podporuje digitalizaci a diverzitu ve společnosti. Klade důraz na ochranu životního prostředí a využívá jen energii z obnovitelných zdrojů. Vodafone podporuje inovativní startupy a podnikatele v regionech.

Zaměstnanci společnosti věnují ročně dobrovolnickým aktivitám více než 7500 hodin prostřednictvím Nadace Vodafone. Ta se za 13 let od svého založení dostala mezi nejdůležitější podporovatele a investory do technologických sociálních inovací, které zlepšují život společnosti a znevýhodněných skupin. Více informací na www.vodafone.cz.

Kateřina Šantorová

Klíčová slova: