Vodicí psi pomáhají nevidomým v samostatném pohybu od roku 1922

04.02.2014 17:39

Praha – Nevidomým pomáhají v samostatném pohybu vodicí psi. Na jejich přípravu se lidé mohou podívat ve Středisku výcviku vodicích psů v Praze Jinonicích ve dni otevřených dveří v sobotu 27.dubna od 10:00 do 18:00. Středisko navštívila v březnu 2010 manželka britského prince Charlese Camilla, prošla s bílou holí a vodicím psem cvičnou dráhu a práci cvičitelů ocenila, řekla ředitelka střediska Marie Hájková.  

Jinonické středisko vybudovala Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Za 15 let tam vycvičili 400 psů. Pro nevidomé je cvičí také Helppes, Pes pro tebe či He-Pa. V českých zemích pomáhají cvičení psi nevidomým od roku 1922. 

Pro nevidomého je vodicí pes kompenzační pomůckou. Výcvik trvá téměř dva roky. Pes stojí 253.000 korun s DPH, úřad práce hradí 90 procent, nevidomý deset procent, tedy 25.000 korun. Když prokáže sociální nouzi, platí jen 1000 korun. Příspěvek na koupi psa může nevidomý žádat jednou za pět let. Příspěvek na stravu psa 800 korun měsíčně byl zrušen. S úhradou veterináře pomáhá nevidomým Klub držitelů vodicích psů.

V ČR žije kolem 100.000 zrakově postižených, z nich 20.000 nevidomých. Vodicího psa může mít jen ten, kdo je schopen o psa se postarat a zvládnout ho. Musí zvládat prostorovou orientaci a pohyb s bílou holí. Před převzetím psa musí projít školicím kurzem.

Jinonické středisko má vlastní chov vodicích psů. Fenky i mražené sperma získalo z mezinárodních škol v Británii, USA a Austrálii, kde se věnují výcviku už desítky let. Fenky od nich mají zdravotní a povahové předpoklady k tomu dávat dobrá štěňata.
Členství v mezinárodní organizaci

Zárukou kvality výcviku je členství v mezinárodní organizaci se sídlem v Británii, jinonické středisko je jejím členem. Z Británie také dostalo v roce 1994 zakladatele svého chovu retrievrů psa Brookiho.

Vodicí pes dělá nevidomému společnost obvykle deset let. Čekací doba na něj je od jednoho do pěti měsíců. Pokud klient přišel o psa, má přednost, protože je na práci vodicího psa zvyklý a potřebuje také nahradit citovou ztrátu. Pokud žádá o psa poprvé, záleží doba čekání i na tom, zda si přeje konkrétní plemeno, pohlaví, barvu či velikost.
Předpoklady

Požadavky na povahu a schopnosti psa jsou přesně dané. "Pes nesmí být bázlivý, ani příliš temperamentní, měl by být empatický, pracovitý, klidný, ochotný a vyrovnaný. Zdravotně musí být naprosto v pořádku, nezbytností jsou rentgeny kyčelních a loketních kloubů a vyšetření očního pozadí," shrnula Hájková.

Nejprve si štěně v dobrovolnické rodině zvyká na běžný život, naučí se základním povelům poslušnosti i čistotě. V jednom roce nastoupí do střediska na výcvik. Naučí se obcházet překážky, které jsou na zemi i ve výšce. Musí umět odhadnout, zda jeho pán pod překážkou projde, jinak ji s ním obejde. Musí zastavit u okraje chodníku, značit schody a dveře, jezdit hromadnou dopravou a nevšímat si rušivých podnětů. Celkem umí 34 úkonů.

Vodicí pes se musí chovat jako vůdce schopný samostatného rozhodování a zároveň jako poslušný pes svého pána. Vzájemná souhra obou je nezbytná.

Vodicí pes zjednodušuje nevidomému orientaci při cestách do zaměstnání, na úřady, k lékaři i na nákupy. Od loňského dubna zákony umožnily nevidomým mít vodicího psa u sebe v nemocnici. Klub držitelů vodicích psů vyjednává s obchodními řetězci, aby lidem s vodicím psem poskytovaly při nákupu asistenci."

URL| http://www.denik.cz/z_domova/vodici-psi-pomahaji-nevidomym-v-samostatnem...

Klíčová slova: