Volební lístky nebyly pro postižené v Braillově písmu

04.02.2014 17:04

Dvakrát více voličů než u jiných voleb šlo tentokrát volit v Centru sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích.
"Volit chtělo na 70 procent z našich klientů, kteří jsou toho schopni, zhruba 80 lidí. Největším naším problémem byly volební lístky, protože neexistují v Braillově písmu," říká účetní Kateřina Musilová, která se v ústavu, jak se tento subjekt ještě donedávna nazýval, stará o hladký průběh prezidentských voleb.  

Získat jakékoli údaje o kandidátech ve slepeckém písmu se nepodařilo, situaci tedy řešili předčítáním.  
"Naši klienti sedí a poslouchají, diskutují, mnozí sledují jen zvuk televize a taky rozhlas. O kandidátech se s námi baví také v dílnách, ti starší mají raději debatu s terapeutem o samotě na pokoji," líčila Musilová.
Někteří voliči se rozhodují podle politické příslušnosti kandidáta. Vícekrát se stalo, že chtěli někoho z ČSSD a divili se, že Miloš Zeman už není jejím členem, že má svoji stranu. Své příznivce prý má mezi lidmi se zrakovým postižením i Karel Schwarzenberg.
V chrlickém centru, které je rozsahem svých služeb největší v zemi, nikoho nenutí volit ani nevnucují klientům žádné konkrétní kandidáty, každý se rozhoduje sám. Nejmladšímu voliči je pětadvacet, nejstaršímu, Václavu Dlouhému, je šestadevadesát. Neslyší, má vadu zraku, komunikuje s vyškoleným tlumočníkem.
Volit šli také Petr Gregovský a Eva Gregovská-Dvorská, poznali se v ústavu, brali se teprve vloni. "Máme společného kandidáta, Miloše Zemana, je nám sympatický," říká nevidomá Eva.
Pětaosmdesátiletý Viktor Hlaváč věří, že kdokoli z kandidátů bude lepší než Václav Klaus. "Říkali jsme si s ostatními, že kdyby byl zvolen Vladimír Franz, byli bychom hned známí na celém světě. Měl by naději, kdyby neměl tetování v obličeji. V ústavu nemá žádného příznivce," tvrdil čilý stařec.
Ke čtyřiceti klientům, kteří vzhledem ke svému zdraví nemohli volit ve volební místnosti sousedícího úřadu městské části, přišli hned v pátek odpoledne dva členové okrskové volební komise s přenosnou urnou. Než obešli celý objekt, uplynuly dvě hodiny.
Ostatním sociální pracovníci nachystali vybrané lístky, některým pak pomáhali přímo ve volební místnosti.

Foto: Terapeutka Věra Provazníková pomáhala ve volební místnosti nevidomé Lence Klemerové a jejímu manželovi, slabozrakému Miroslavovi Klemerovi.
Foto PRÁVO – Jan Trojan

Mutace - Právo - jižní Morava - Vysočina

Klíčová slova: