Vozíčkáři: Bezbariérovost je v Česku stále špatná

04.02.2014 16:57

Bezbariérovost České republiky je stále během na dlouhou trať. Shodli se na tom alespoň účastníci vůbec první konference Přes bariéry zaměřené na mapování a odstraňování bariér. Zástupci organizací sdružujících vozíčkáře na toto téma jednali v pražské Národní technické knihovně.

Bezbariérovost České republiky je stále během na dlouhou trať. Shodli se na tom alespoň účastníci vůbec první konference Přes bariéry zaměřené na mapování a odstraňování bariér. Zástupci organizací sdružujících vozíčkáře na toto téma jednali v pražské Národní technické knihovně.

"Konference Přes bariéry má za cíl, představit existující projekty a výstupy projektů, které nějakým způsobem prezentují přístupnost prostředí pro osoby s omezenou schopností pohybu," přiblížila konferenci její pořadatelka z Pražské organizace vozíčkářů, Jaroslava Franková.

V sále technické knihovny se sešla zhruba stovka zástupců organizací sdružujících zdravotně postižené. Dvacet z nich se dělilo o své zkušenosti z terénu. Například 47letý Roman Folvarský přiblížil, jak jsou na tom co do bezbariérovosti pražské stavby. "Velice mě překvapilo Národní technické muzeum, protože je prezentováno jako přístupné. Bohužel se na všechny expozice nedostaneme, pouze do hlavního sálu. Je to hrozná škoda, protože je tam spousta zajímavých exponátů," řekl člen občanského sdružení Neposedíme, který dva roky navštěvuje jednotlivé budovy v Praze a dává dohromady seznam míst přístupných a nepřístupných. "Finance na tento projekt jsme získali od města, skončit by měl v příštím roce. Dosavadní zjištění publikujeme na webu, ze kterého čerpá i například Pražská organizace vozíčkářů," doplnil Folvarský.

Na celém území Česka je například pouze 80 kilometrů stezek pro vozíčkáře. Ve srovnáním s minulostí je ale i toto značný posun. "Tito lidé mohou cestovat, mohou si užívat dovolené. Na konferenci byly uvedeny příspěvky o bezbariérovosti Šumavy. A právě díky těmto informacím se vyhnou pasti, která vzniká tím, že někam jedou a pak zjistí, že se tam a onam nedostanou," ohodnotil konferenci Jiří Votava z Kliniky rehabilitačního lékařství.

Bezbariérovost v České republice ale většina vozíčkářů hodnotila jako stále špatnou. "Ve srovnání s minulostí jsou na tom dnes vozíčkáři určitě lépe. Ve srovnání s tím, jak to chodí v západních zemích, jsme na tom mnohem hůře. Uvedu příklad v přístupnosti dopravy. Konference se konala tady v Národní technické knihovně a spousta zastávek, které kolem jsou, tak nejsou vůbec přístupné pro vozíčkáře," zmínil příklad Folvarský. "Já se bezbariérovostí zabývám od roku osmdesát pět, kdy vyšla první bezbariérová vyhláška. Fakt je, že dnes je to mnohem dokonalejší."

"Jsem ráda, že se nové stavby stavějí už s přihlédnutím k podmínkám bezbariérovosti, mnoho starších staveb se upravilo. Zmínila bych především metro, které bylo bariérové a teď už množství stanic je přizpůsobených tomu, aby tam vozíčkář mohl jezdit," uzavřela Jitka Kadlecová, členka komise Národní rady osob se zdravotním postižením.

Na konferenci zazněla i informace, že by se již na začátku příštího roku měla v nabídce informačních center objevit publikace Praha bez bariér.

URL| http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/vozickari-bezbarierovost-je-v-cesku-s...

Klíčová slova: