Vše o společném vzdělávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo na svém webu infobalíček výkladových textů, které se vážou k oblasti inkluzivního vzdělávání a ke změnám v organizaci vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
Cílem informačního balíčku je zajistit základní informace pro rodiče, učitele, ředitele škol a zřizovatele školských zařízení.
Materiály byly vytvořeny na základě návštěv konkrétních škol, či jejich zřizovatelů v regionech a reagují na dotazy na informačních a vzdělávacích akcích, které MŠMT ČR organizuje.
Novela školského zákona, především §16, přichází s novým pojetím podpory žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Upouští od kategorizace žáků podle jejich diagnózy, která se tak stává pouze prostředkem pro nastavení cílené podpory ve vzdělávání žáků podle jejich vzdělávacích potřeb (SVP).
- Nově se dítětem, žákem nebo studentem (dále jen „žákem“) sespeciálními vzdělávacími potřebami (původně se zdravotním znevýhodněním nebo postižením, případně v postavení azylanta, nebo sociálně znevýhodněný) rozumí žák, jehož vzdělávání z důvodů jeho speciálních vzdělávacích potřeb vyžaduje uplatnění podpůrných opatření.
- Žáky tak pro vzdělávací účely nečleníme podle původních diagnostických kategorií, ale hodnotíme jen potřebu úpravy podmínek jejich vzdělávání.
Podpora žáků se realizuje prostřednictvím podpůrných opatření představujících konkrétní pomoc vzdělávání žáka, a to
- v oblasti metod a forem výuky, možnými úpravami hodnocení žáka, organizace výuky, např. zařazením předmětů speciálně pedagogické péče, úpravami výuky v rozsahu i obsahu disponibilních hodin;
- nutnou personální podporou pedagoga při výuce žáků s potřebou podpůrných opatření, a to jak asistentem pedagoga, tak dalším pedagogem nebo speciálním pedagogem;
- při vzdělávání žáků se smyslovým postižením možností využívat tlumočníky českého znakového jazyka nebo přepisovatele,
- využíváním speciálních učebnic, pomůcek, kompenzačních pomůcek, včetně zařazování nových technologií do práce se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.
Infobalíček je ke stažení na webu MŠMT, rozcestník odkazů na další důležité sekce je zde.