Všechny nemocnice, které patří Moravskoslezskému kraji, už mají ombudsmana

05.02.2014 9:33

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka:
Všechny nemocnice, které patří Moravskoslezskému kraji, už mají ombudsmana. Od října se na něj mohou obrátit pacienti, ale i příbuzní, kteří třeba nebyli s péčí o své blízké spokojení. Má ale taky řešit problém mezi zaměstnanci nemocnic.  

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: 
Ve Slezské nemocnici v Opavě najdou lidé ombudsmanku v 1. patře ředitelské budovy, je to náměstkyně pro ošetřovatelskou péči. Na Lenku Hankovou se za poslední měsíc obrátilo 6 lidí, naposledy včera. Něco dokázala vyřešit okamžitě, k některým podnětům potřebuje delší čas.

Lenka HANKOVÁ, ombudsmanka, Slezská nemocnice Opava:
V této chvíli je v řešení jedna podaná stížnost na prošetření postupu lékařů na gynekologicko-porodnickém oddělení.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
A 6 podnětů už řešil i její kolega v Krnově Ivan Pavlák. A taky Jaroslav Lux v Havířově. A Andrea Kopáčková v nemocnici v Karviné-Ráji. Bez práce byla zatím ombudsmanka Pavla Volná ve Frýdku-Místku a Libuše Magnusková v Třinci. Ombudsmany jsou v krajských nemocnicích v převážné většině náměstci ředitelů.

Jiří MARTÍNEK, náměstek hejtmana MS kraje pro zdravotnictví /ČSSD/:
Může to být i někdo externí, není to prostě dogma, že by to musel být někdo z nemocnice.

Tomáš STEJSKAL, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku a Třinci:
Ta funkce ombudsmana má lidem pomoc v tom, aby našli odvahu říct, co se jim nelíbilo v nemocnici, ať už, jak jsem říkal, z hlediska ošetřovatelské nebo léčebné péče.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka:
Kontakty na krajské zdravotní ombudsmany najdou lidé na webových stránkách nemocnic. Stejnou funkci má už 10 let ostravská fakultní nemocnice. A taky nemocnice sítě Agel. V případě ostravské městské nemocnice mají pacienti i její blízcí směřovat své podněty a stížnosti na auditora nemocnice. Iva Piskalová, Česká televize, Ostrava.

Klíčová slova: