Vyhláška komplikuje život postiženým

04.02.2014 17:04

Sociální reforma protlačená vládní koalicí a především exministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) tvrdě dopadá na osoby s tělesným postižením. Přicházejí o průkazy zdravotního postižení a s tím i o řadu dalších výhod.  

Jde například o nárok na příspěvek na nákup auta, který činí 200 tisíc korun na deset let, měsíční příspěvek na mobilitu 400 Kč či vyhrazené parkovací místo před domem nebo parkovací průkaz. Odhaduje se, že do konce roku 2015 by mělo o tyto výhody přijít až sto tisíc lidí.  
Průkazy zdravotního postižení se neodebírají najednou, ale při pravidelných kontrolách. Posudkoví lékaři se ale musí řídit novou vyhláškou, která vychází z evropských směrnic. A tady vzniká problém. »Zdravotní hodnocení je jedna věc, ovšem kompenzace protetickými pomůckami je věc druhá.
Problém je v tom, že naše protetické pomůcky údajně nesplňují mezinárodní normy a kompenzace zdravotního postižení danou protetikou tak není zcela nahrazena. V tom je ta vyhláška chybná. Samozřejmě u dětí ta kompenzace nemůže být nikdy stoprocentní, a to je potřeba řešit,« řekl našemu listu místopředseda sněmovního sociálního výboru a stínový ministr KSČM pro resort práce a sociálních věcí Miroslav Opálka. Členové výboru se o daném problému bavili v průběhu včerejšího jednání na ministerstvu s šéfkou resortu Ludmilou Müllerovou (TOP 09). »Paní ministryně nás ujistila, že o tom problému ví a prý ho už řeší.
Věřím, že ministerstvo přizná svou chybu a vyhlášku opraví,« dodal Opálka.

Příklad za všechny

Mezi těmi, kterým ministerská vyhláška zkomplikovala již tak těžkou životní situaci, je i patnáctiletá Anička, jejíž maminka oslovila politiky i média. Anička absolvovala onkologickou léčbu a lékaři jí museli amputovat pravou končetinu. Zůstal jí pouze 11 cm dlouhý pahýl. Rodiče loni na jaře požádali o příspěvek na zakoupení auta, což jim však bylo zamítnuto, protože Anička dostala status osoby »bez vážné vady nosného ústrojí«. Jedinou výhodou, která jí byla ponechána, je nárok na jedno místo ve veřejném dopravním prostředku. »Vůbec si neumím představit, že bych s dcerou jela k lékaři autobusem. Musí si nohu natáhnout, uvolnit lůžko na protéze, posléze je nasadit..., nebudu se rozepisovat, ale jde přímo o zásah do základního lidského soukromí,« píše rozhořčená maminka. S rodiči dalších podobně postižených dětí proto hledá pomoc u politiků a věří, že v brzké době dojde k nápravě.
Tu může přinést novela zákona o poskytování dávek, kterou předložily Věci veřejné. Chtějí, aby na příspěvek na vozidlo měli opět nárok i lidé po amputaci nohy nad kolenem. Dotace by se neměly vztahovat jen na pořízení automobilu, ale i na jeho úpravu pro postižené. Zároveň chtějí změnit důvody pro nárok na průkazy zdravotně postižených.
»Předlohou se samozřejmě budeme zabývat, podrobně o ní budeme diskutovat i na sociálním výboru za účasti zástupců ministerstva práce a sociálních věcí. Budeme se snažit o to, aby došlo k nápravě, otázka však je, zda k tomu bude politická vůle vládní koalice,« dodal Opálka.

Klíčová slova: