Vyplatí se léky kupovat přes internet?

04.02.2014 17:39

Nákup léčivých přípravků přes internet et je rychlý a pohodlný, ale ne vždy se vyplatí. MŮŽETE NARAZIT NA PADĚLKY.

Zázračný lék na hubnutí. Nejlepší tabletka na erekci. Vše velmi levné a přitom extrémně účinné. Nabídky, které vyskakují z internetových stránek nebo chodí do elektronické pošty, jsou lákavé. Odolat jim, nebo vyzkoušet? Namístě je spíše opatrnost. Největším rizikem je nákup falšovaných léků.  

Namísto účinné látky prach z cihel 

Laik má malou šanci, nk že rozliší padělek od originálu. Podvod d může odhalit až nepříjemná ení zdravotní komplikace v podobě poškození zraku, jater nebo ledvin. Někdy můžou být následky i fatální. To v případech, kdy je místo účinné látky v přípravku nebezpečná chemikálie, například arzén, nemrznoucí kapalina, jed na potkany nebo čisticí prostředky do bazénů.
Věříte, že někdy se do nich dává i prach z cihel?
Tyto vysoce nebezpečné produkty se navíc často vyrábí v zoufalých hygienických podmínkách. "U falzifikátu nemá kupující žádnou jistotu ani záruku, co přípravek skutečně obsahuje. Nejde jen o účinnou látku, ale také o jiné, někdy toxické příměsi. Není ani možné zjistit, kdo a jak s falzifikátem zacházel. Obsah proto může být znehodnocený rozkladem látek, plísněmi a podobně. V nejlepším případě bude falzifikát pouze bez účinku, v horších a také pravděpodobnějších případech navíc poškodí zdraví," varuje mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Léky na předpis nepatří na internet

Léky, které jsou na lékařský předpis, si přes internet rozhodně nepořizujte. Nesmí se to. Vyzvednout si je podle zákona můžete pouze v kamenných lékárnách. U léků na předpis, které se prodávají na síti, je velmi vysoké riziko, že nejsou pravé. Hrozí vážné poškození zdraví. Přesto si takto lidé kupují nejčastěji antibiotika nebo přípravky proti revmatickým onemocněním.
Tento způsob volí, pokud se jim nechce do ordinace, nebo jim doktor odmítá předepsat léky. Například proto, že to podle jeho mínění není nutné. "Lékař by měl o jejich užívání rozhodnout vždy. Léky vázané na předpis totiž můžou mít interakce s jinými přípravky. Jejich předepsání také vyžaduje správnou diagnostiku," upozorňuje Aleš Krebs.

Užitečný lékárník

Proč je místo internetu lepší běžná lékárna? Kvůli osobnímu kontaktu s lékárníkem. Ten vám poradí, který volně prodejný lék je nejvhodnější a upozorní na možné vedlejší účinky. "I volně prodejné léky můžou při nesprávném užití či kombinaci s jinými přípravky způsobit zdravotní potíže. Konzultace v lékárně je proto důležitá a mohu ji jedině doporučit," uzavírá Aleš Krebs.

Jak dobře nakoupit na síti?

- V první řadě ignorujte nevyžádanou poštu (spamy) s nabídkami super levných, ale paradoxně vysoce účinných přípravků, které se většinou zaměřují na časté civilizační problémy (nadváha, potíže v sexuálním životě, stárnutí).
- Na internetu si můžete bez obav pořídit jen úřady schválené volně prodejné výživové doplňky. A i ty jen v prověřených lékárnách, které mají povolení na činnost. Seznam státem registrovaných lékáren si můžete najít na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Na stránce prodejce si všímejte, zda je uvedený kontakt na provozovatele. Fyzická adresa má být samozřejmostí. Jak doporučuje doktorka Lenka Luhanová, určitě se vyhněte nabídkám na soukromých blozích. * S nákupem na zahraničních stránkách velmi opatrně. "Padělky se v drtivé většině vyskytují při nákupu ze zahraničních zdrojů, které už není tak jednoduché prověřit. V našich lékárnách, které jsou součástí oficiálního distribučního řetězce léků, zatím žádný padělek zachycen nebyl," uvádí Aleš Krebs.

Falešné preparáty poznáte i podle toho, že jsou hodně levné.

Lék nebo doplněk stravy je falešný, pokud: * Vůbec neobsahuje účinnou látku, která je uvedena na obalu. * Má jen velmi malé, často nepatrné množství této látky. * Je zabalený do originálního obalu od účinného a kvalitního preparátu, ale uvnitř z něho nemá nic.

Co sledovat Naopak u léku, který získáte z prověřených zdrojů, se kontroluje celá cesta od výroby až k pacientovi, který tak dostane kvalitní medikament. "Falešné léky někdy originál napodobňují poměrně přesně, proto je třeba všímat si detailů, například čísla šarže nebo uvedení výrobce. Je vhodné nabízený přípravek porovnat s variantou prodávanou v lékárnách, včetně zavedených internetových. Na falešné preparáty by měla upozornit i značně snížená cena oproti těm běžně prodávaným," přibližuje MUDr. Lenka Luhanová z plzeňského Centra lékařské prevence. Nejčastěji se padělky týkají sexuálního problému, nadváhy a stáří.

Nejčastěji se falšují * přípravky na hubnutí se zaručeným účinkem * léky na podporu erekce a potence * anabolické steroidy, které pomáhají budovat svalovou hmotu * zázračné omlazující prostředky

foto: Thinkstock.cz, Profimedia.com

Klíčová slova: