Vyšetření sítnice umělou inteligencí už není sci-fi. Ukáže to výstava telemedicíny
Vyzkoušet si diagnostiku z oční sítnice, nasadit si prsten měřící nasycení krve kyslíkem, zacvičit si ve virtuální realitě, nebo otestovat v praxi nositelnou elektroniku. To všechno a další unikátní technologie čekají na návštěvníky interaktivní výstavy LIFMAT 2022. Ta proběhne 8. a 9. září v Cubex centru na pražském Pankráci, kde představí nejmodernější telemedicínské projekty.
Zájemci můžou dále na vlastní kůži zjistit, jak fungují produkty distanční péče, umělé inteligence, virtuální reality i vzdáleného monitoringu vitálních funkcí.
První den konference konané pod záštitou ministerstva zdravotnictví je určený pro doktory a odborníky. O den později, 9. září, se Cubex centrum otevře široké veřejnosti, která si může nejzajímavější technologické vychytávky otestovat doslova na vlastní kůži.
Vyšetření ze sítnice oka za půl minuty
Moderní technologie s prvky umělé inteligence začínají pomáhat v medicíně i v běžném životě. Společnost Aireen představí umělou inteligenci, která pomocí scanu oční sítnice diagnostikuje závažná onemocnění. Vyšetření je bezbolestné a trvá zhruba 30 sekund. Dokáže rozpoznat zárodky vážných nemocí, jako například diabetes.
Diabetologie bude ostatně vedle obezitologie, kardiologie, psychologie a rehabilitace jedním z ústředních témat konference. U jednotlivých stánků budou k dispozici specialisté, připraveni zkonzultovat s veřejností zdravotní problémy.
Využijte LIFMAT Pass a procestujte své zdraví
„Cílem výstavy je ukázat, že vstup do telemedicíny nemusí být vůbec složitý. Návštěvníci obdrží při příchodu LIFMAT Pass, do kterého dostanou u označených stánků údaje o výsledcích měření. Změřit si mohou vitální funkce jako EKG, krevní tlak, hladinu cukru v krvi, tělesný tuk, složení těla a mnoho dalšího. Vše si mohou prohlédnout také elektronicky přes účet na stránkách www.lifmat.cz, který jim bude automaticky založen,“ říká docent Martin Matoulek, obezitolog a tělovýchovný lékař z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Na stránkách nalezne účastník digitální záznam všech absolvovaných měření a bude mít možnost si cvičně propojit datový tok z nejrůznějších nositelných zařízení jako chytré hodinky nebo prsten, který měří tep a saturaci kyslíkem v krvi.
Dejte si rande s vědci
Součástí akce bude úspěšný formát speed datingu - Na minutku s vědci. „Cílem těchto dvouminutových setkání je pomoci mladým, nadějným jednotlivcům či týmům s představením jejich projektů. Umožnit jim nalezení partnerů pro další vývoj projektů a jejich uvedení do praxe,“ říká profesor Prázný, který akci jako člen organizačního týmu spolupořádá.
Vstupenky na výstavu jsou k zakoupení na GoOut: http://lifmat.cz/vystava
Jana Hedencová