Vyšlo dubnové číslo Sociálních služeb
Hlavním článkem je Hlas dítěte jako důležitý faktor při práci s ohroženou rodinou.
Hovoříme-li o zapojování dětí do rozhodovacích procesů, otevírá se před námi široké a velmi důležité téma práce s ohroženou rodinou, které se dotýká jak oblasti sociálně-právní ochrany dítěte, tak také práce s rodinou v rámci sociálně aktivizační služby.
Autorky Zuzana Gheza a Adéla Schwarzová si pokládají otázku, proč je důležité zapojovat děti do rozhodovacího procesu. Zdůrazňují, že dítě má právo na informace, a v praxi se ukazuje, že zapojit lze opravdu každé dítě. V odborném článku nechybí ani dvě kazuistiky.
Prvním dílem začíná v dubnovém čísle seriál Komunikace v péči o umírající autorky Michaely Kaňové. Jak sama autorka říká, máme-li mluvit o paliativní péči v domově pro seniory, musíme si připustit i nepopulární myšlenku, že zde naši klienti prožívají závěrečné období života. Mluvení o umírání může pomoci vyrovnat se s faktem konce života a také může významně pomoci vlastnímu závěru života.
Novým seriálem je i Adaptační proces klienta seniora v zařízení sociálních služeb autorky Renaty Kratochvílové Křemenové. V úvodním dílu se seznámíte s teorií adaptačního procesu a fyzickými, psychickými a sociálními změnami v životě starého člověka.
V novém čísle časopisu Sociální služby najdete zkrátka spoustu kvalitních odborných článků a informací ze sociálních služeb.
Veronika Hotová