Vyšlo nové číslo časopisu Gong

Ve více příspěvcích se zabývá vzděláváním neslyšících dětí a nedostatkem profesionálních tlumočníků do českého znakového jazyka.

Jako první opět dostal slovo Mgr. Petr Vysuček, prezident ASNEP, který tentokrát ve svém Slovu prezidenta upozorňuje na několik citlivých a vážných problémů souvisejících se sluchovým handicapem. Především se jedná o problematiku inkluze a kvalitního vzdělávání neslyšících dětí včetně nedostatku profesionálních tlumočníků do ČZJ jak v jejich výuce, tak v masovém měřítku. Že problematika tlumočení a sluchový handicap není jednoduchá, ukázal i pořad Máte slovo, který se vysílal před měsícem na ČT1.

Kdo zaplatí za tlumočníka? je název dalšího příspěvku našeho spolupracovníka Američana Tima Curryho, M.S., který apeluje na zvýšení počtu tlumočníků u nás, a tím i na naplnění práv a potřeb komunity neslyšících v ČR a zkvalitnění vzdělávání neslyšících dětí a mládeže.

Příspěvek Mgr. A. Hudákové, Ph.D. za komisi EKOV plynule navazuje na problém vzdělávání neslyšících dětí. Jasně a srozumitelně v příspěvku Proč neslyšící neumí česky? říká, že dokud neslyšící žáci nebudou mít ve svém rozvrhu předmět Český znakový jazyk jako svůj rodný jazyk (stejně jako je pro nás čeština), nemohou se naučit druhému jazyku, který je pro ně cizím jazykem stejně jako je pro česky mluvící děti například anglický.

Tématu souvisejícímu s poskytováním podpory ve vzdělávání žákům se sluchovým postižením se věnují i další dva příspěvky. V tomto čísle jsme dané problematice dali větší prostor z důvodu toho, že se v současné době projednává novelizace školského zákona, která vzdělávání handicapovaných dětí zohledňuje.

Dalším citlivým tématem je inkluze handicapovaných dětí. Je zřejmé, že bez vzájemné spolupráce všech zúčastněných stran, tj. rodičů, školy, specializovaných center a odborníků, není kvalitní vzdělávání dětí s handicapem sluchu reálné a plnohodnotné jako u jejich slyšících vrstevníků.
 

Pro všechny naše čtenáře jsme zařadili aktuální informaci týkající se výměny průkazů OZP, jejichž výměna začíná platit ode dne 1. dubna a potrvá do 31. prosince 2015. Jak postupovat při výměně, co si vzít s sebou a kam žádost podávat radí a upřesňuje Mgr. Jitka Vrchotová, DiS. ve svém příspěvku.

Bez kultury a společenských aktivit si nelze představit náš život. Toto číslo proto svým čtenářům přináší informaci o možnosti navštívit divadelní představení ve Švandově divadle v Praze v jarních měsících. Nabízí dvě hry s titulky pro naše neslyšící nebo těžce nedoslýchavé spoluobčany. Návštěvníci a zájemci divadla mohli navštívit i představení Studia Damúza – Mute v Redutě Jazz Clubu v Praze. Diváci se díky sluchátkům ponořili do světa znaků, do příběhů zbytečných slov a nezbytného ticha.

Čtenářům nabízíme srovnání, jak vypadá vzdělávání a život neslyšících ve vzdálených zemích, pro mnohé z nás velmi exotických. Srovnání nám nabídly dva zajímavé příspěvky od našich stálých spolupracovníků. První od M. Šmídové s názvem Abcházie a druhý Afrika jako čarovný kontinent od autora a cestovatele M. Fritze.

Krásné rozkvetlé a barevné jaro i příjemné čtení všem přeje
 

Hana Marie Kunešová
šéfredaktorka

Klíčová slova: