Vyšlo nové číslo časopisu GONG

Zvlášť velký prostor dostalo téma vzdělávání. 

S novým rokem přišla nejen pravá zima do našich krajů, ale také nové naděje a byla vyslovena i mnohá předsevzetí. Nejdůležitější je mít dobré zdraví, kus štěstí a radost z každého dne. S radostí proto píši, že štěstí naši komunitu provázelo už v loňském roce. Řadu důležitých kroků, které učinili představitelé komunity, se setkala na odpovědných místech s pochopením, a dokonce i s jejich realizací. Přejme si, aby těchto malých úspěšných kroků bylo co nejvíce i v letošním roce. Na mysli mám především oblast vzdělávání neslyšících dětí a studentů, dostatek profesionálních a odborně vzdělaných tlumočníků do českého znakového jazyka a možnost pracovního uplatnění pro lidi s handicapem sluchu.

Mgr. Petr Vysuček, prezident komunity, se ve svém slově (str. 4) vyjádřil stejně. Ředitelé, odborní pracovníci i akademici pomáhající realizovat řadu změn a zajišťujících co nejlepší úroveň vzdělávání a kvalitního života dětí, mládeže, studentů i dospělých věří, že změny avizované úpravou vyhlášky v oblasti vzdělávání, která vstoupí v platnost v září letošního roku, přinesou tolik potřebná pozitiva, kterých je zapotřebí. V únoru se můžeme těšit na konferenci věnovanou inkluzivnímu vzdělávání. Uskuteční se na půdě poslanecké sněmovny.

I v tomto čísle proto dáváme velký prostor oblasti vzdělávání. Například příspěvek dr. Hudákové Jazyk: nástroj k uchopení světa a sociální lepidlo (str. 11). Ta samá autorka se podrobněji zamýšlí i nad otázkou - Proč se v Ústavu jazyků a komunikace neslyšících zabývají vzděláváním i (slyšících) dětí s odlišným mateřským jazykem? (str. 24). A do třetice je tématu vzdělávání v rámci chystané inkluze věnován i příspěvek Mgr. Martiny Šmídové s názvem Jde při inkluzi „pouze“ o umístění neslyšících dětí ve škole? Nebo jde o mnohem víc?. Odpověď najdete na str. 40 až 41.

Radost máme z otevření nového oboru VOŠ, kde se budou vzdělávat tlumočníci do českého znakového jazyka. Jediný obor svého druhu v rámci naší republiky bude otevřen začátkem nového školního roku, a to v září. Zájemci o studium nového oboru najdou informace na stránkách školy v Hradci Králové - www.nslhk.com.

Pohled našeho stálého spolupracovníka z USA Tima Curryho M.S. směřuje do oblasti znakových jazyků a najdete ho pod titulem Uznání znakových jazyků – dobrá zpráva? na str. 16.

Glosa dalšího stálého spolupracovníka Ládi Kratochvíla s názvem Jak Česká spořitelna obnovila bariéru v komunikaci s nadhledem autorovi vlastním na praktickém příkladu ukázala, že ne vždy se povede vše, co je myšleno v dobrém úmyslu, více na str. 36.

V minulém roce proběhla řada společensky významných akcí, a to na poli kulturním vzdělávacím i sportovním. Za všechny úspěchy je nutno poděkovat mládeži. Jedná se o natočení nového dokumentu s názvem Mluvící uši režisérky Zuzany Dubové. Film vypráví tři příběhy sluchově postižených teenagerů, Zbyňka a Jakuba (nedoslýchavých) a Lenky (neslyšící) str. 17. Premiéra filmu se uskuteční dne 30. ledna v Brně.

47. Ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana - Ostrov 2015 přinesl našim mladým tvůrcům nejvyšší ocenění, a to Cenu Oty Hofmana a Čestné uznání za dva soutěžní snímky (str. 48-49).

34. Celostátní sportovní hry sluchově handicapované mládeže proběhly v Brně a ukázaly, že se mladí neslyšící sportovci rozhodně mezi svými slyšícími vrstevníky neztratí (str. 59). Na závěr vám nabízím perličku v podobě pohádky Vánoční království, kterou natočila poprvé v historii vysílání Česká televize, a to podle námětu Saši Vebrové (str. 58). Odvysílána byla den před Štědrým dnem a lze ji znovu zhlédnout na stránkách ČT http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096066178-televizni-klub-neslysicich.

Hezké chvíle při čtení našeho časopisu i při zimních radovánkách všem přeje
 

Hana Marie Kunešová, šéfredaktorka

Klíčová slova: