Vyšlo nové číslo časopisu Gong
V několika příspěvcích se zabývá mj. sociální službou raná péče.
Vzpomínky na letní prázdniny se staly minulostí a babí léto nás hřálo po celý krásný a barevný měsíc září. Ovoce i zlatavé víno dozrály k naší spokojenosti, stejně jako řada důležitých kroků, které bylo třeba podniknout a uskutečnit pro zlepšení života lidí s hendikepem sluchu.
Jednalo se třeba o oblast rané péče dětí se SP, která rozehřála všechny zúčastněné strany. Patřila sem i výměna zkušeností s bilingválním vzděláváním pedagogů na mezinárodní konferenci ve Vídni. Stejně tak i minimální mzda u příjemců invalidních důchodů i možnost mít konečně neslyšícího politika, kdy se do letošních krajských voleb za Královéhradecký kraj o post zastupitele uchází neslyšící kandidát a prezident ASNEP Mgr. Petr Vysuček.
Mgr. Petr Vysuček si ve svém slově (str. 4) položil hned několik otázek, které souvisejí s jeho politickou kandidaturou. Jako například, zda mu budou rozumět slyšící politici, ale i obyčejní lidé a zda mu budou rozumět také zástupci organizací, které pracují ve prospěch neslyšících. Seznámil čtenáře s výsledkem projednání skrytých titulků na ČT ve vládním výboru za přítomnosti premiéra a všech členů vlády. K velké radosti zástupců komunity byl vysloven jednotný souhlas s navrhovaným novým zákonem.
Ve svém pravidelném příspěvku za komisi EKOV pod hlavičkou organizace ASNEP se dr. A. Hudáková zamýšlí nad potřebou CEFR pro český znakový jazyk. Jeho zavedení v naší zemi je pro ČZJ rozhodně nezbytný. V mezinárodním dokumentu je podrobně popsáno, jaké kompetence by měl postupně získávat člověk, který se učí jakýkoli cizí jazyk (str. 6).
Tématem tohoto podzimního čísla je screening sluchu novorozenců. Skutečně účinným z hlediska záchytu trvalého postižení sluchu je pouze celoplošný screening všech novorozenců, který na celém území naší republiky není zatím stále samozřejmý, jak píše Prof. MUDr. V. Chrobok ve svém příspěvku na straně 20 a 21. Jeho pohled doplňuje zamyšlení Mgr. J. Holmanové, klinické logopedky, která kromě jiného v textu nazvaném Dar ne(slyšet) říká, že: „…odhalení vady sluchu umožní včasnou následnou péči, aby se zamezilo opoždění vývoje komunikačních schopností (řeči).“ (více na str. 8-9).
Sociální službě zvané raná péče ve vztahu k rodičům a dětem se SP je věnována velká pozornost. Jedná se o službu mezioborovou a praxe dokazuje, že zde chybí mezirezortní pravidla, provázanost a transparentnost. Jak píše autorka příspěvku Mgr. Martina Šmídová, vývojová a školní psycholožka, speciální pedagožka zaměřující se na celostní přístup k dětem se SP: „Poskytování cílené komplexní podpory dětem se SP a jejich rodinám je oblast, která nutně vyžaduje konkrétněji definovanou spolupráci mezi třemi klíčovými rezorty, a to MZ, MPSV a MŠ.“ (str. 24-25).
GONG nabízí i témata společenská. Patří sem pozvánka na už 22. ročník Festivalu Slunce, jehož podzimní část se bude konat na tradičním místě v bezbariérovém sále Paláce Akropolis. Každé dopoledne od pondělí 7. listopadu bude patřit mladší generaci vystupujících. „Všichni bez rozdílu věku či zdravotního postižení zde mají možnost ukázat své dovednosti,“ zve všechny zájemce Vlasta Rydlová, pořadatelka festivalu (str. 38). Poradenské centrum Kroměříž zahájilo kampaň nazvanou - Pomozte nám vyhrávat dne 23. září 2016. Kampaň si klade za cíl šířit mezi slyšící veřejností zásady správné komunikace se sluchově postiženou osobou. Více najdete na www.pomoztenamvyhravat.cz a také na straně 42-43 časopisu.
Hezké chvíle při čtení časopisu všem přeje
Hana Marie Kunešová, šéfredaktorka