Vyšlo únorové číslo časopisu Sociální služby
Úvodním tématem jsou lidé dobré vůle, tedy dobrovolníci, kteří jsou v dnešní době již nenahraditelnou součástí nejen sociálních služeb.
Pomáhají zajistit to, na co mnohdy v „běžném provozu“ nezbývá tolik času, ale je také nesmírně důležité. Dobrovolníci mohou klientovi přinést svůj čas, své lidské zkušenosti, svou energii, své myšlenkové síly i svou empatii v míře, která by u sociálních pracovníků při jejich vytížení mohla vést až k vyhoření.
Miroslav Michálek se ve svém článku Lidé dobré vůle a sociální služby zabývá nejen tím, odkud se vlastně dobrovolníci „vzali“, ale poukazuje i na legislativní nedostatky. V závěru se zabývá otazníky, výzvami a možnostmi. Dobrovolnictví má totiž velké možnosti, které stále ještě neumíme plně využívat.
V roce 2011 vyšel ve Švýcarsku materiál na podporu těch, kteří pečují o osoby s demencí, s názvem Rozumět demenci – příručka pro praxi, na které se podíleli odborníci nejen ze Švýcarska, ale i Německa a Rakouska. Součástí publikace jsou i krátké modelové příklady péče o osoby s demencí, jež jsou odvozeny z reálných životních příběhů.
Příklady ze Švýcarska poukazují na to, jak náročná je péče o lidi s demencí a jak mnohotvárné mohou – a někdy musejí být – ošetřovatelské a pečovatelské intervence. Časopis Sociální služby bude tyto krátké kazuistiky na svých stránkách přinášet po celý tento rok.
Součástí únorového čísla jsou i poslední díly dvou seriálů, a to seriálu Práce s klientem pod vlivem návykové látky a seriálu Sebevražda a sebevražedné jednání klienta. Nechybí však ani právo (kdo hradí náklady spojené s vystavením posudku lékaře), technologie či rubrika Kanceláře veřejného ochránce práv.
Veronika Hotová