Vyšly Listy sociální práce

Prvním dílem začíná na stránkách jarního čísla čtyřdílný seriál Co nás čeká v 21. století profesora Igora Tomeše, tentokrát s názvem Stárnutí obyvatelstva.

První letošní číslo časopisu Listy sociální práce s pořadovým číslem 5 se již dostalo ke svým čtenářům a opět je plné zajímavých informací ze světa sociální práce. Prvním dílem začíná na stránkách jarního čísla čtyřdílný seriál Co nás čeká v 21. století profesora Igora Tomeše, tentokrát s názvem Stárnutí obyvatelstva. Igor Tomeš ve svém článku upozorňuje, že bude přibývat důchodců a ubývat lidí v produktivním věku. Sociální práce se tak bude muset vyrovnávat s novými společenskými změnami, kdy bude přibývat práce se starými lidmi, stejně tak se bude měnit i obsah této sociální práce.

 

S rozvojem moderních technologií se otevírají i nová témata v souvislosti se sociální prací. Pavla Kodymová se v článku Kyberprostor příležitostí i výzvou pro sociální práci dotýká nových nástrojů, které právě s technologiemi přicházejí, zároveň ale zdůrazňuje, že se v žádném případě nejedná o přesun sociální práce do kyberprostoru.

 

Autorky Kateřina Sedláková a Jana Bernoldová popisují průběh případové konference rodiče s mentálním postižením. Soustředí se na jednotlivé části, a to případovou studii, přípravu konference, její průběh, implementaci plánu a neopomíjejí ani závěry a výstupy pro praxi.

 

V jarním čísle čtvrtletníku Listy sociální práce najde čtenář i spoustu dalších témat, například články Sociální práce v hospicu; Sociální pracovník nepostradatelným, nebo vykradačem či Etické otázky v praxi sociálního kurátora.

 

Veronika Hotová

 
Klíčová slova: