Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka:
Lázně Velichovky mají po dnešku naději, že se tam bude znovu léčit. V červenci se kvůli 80 milionovým dluhům dostaly do insolvence a od té doby jsou uzavřené. Správce konkurzu se ale dnes dohodl s věřiteli na postupu, jak zkrachovalému zařízení pomoci. Pokusí se prodat všechen majetek lázní jako celek někomu, kdo by tu chtěl provoz obnovit. Jejich cena by se pak mohla vyšplhat zhruba na 120 milionů. Na Vysočině teď chybí sociálním zařízením asi 24 milionů. Některá centra musela už kvůli nedostatku peněz omezit provoz. Na sociální služby přispívají i města. Třeba Jihlava investovala do stacionáře pro postižené a dnes ho otevřela.
Blanka POULOVÁ, redaktorka:
Vystoupením děkovali klienti stacionáře všem, co přispěli na opravu zařízení.
Radek TULIS, mluvčí, Magistrát města Jihlava:
Celkové náklady jsou asi 15,5 milionu korun, přičemž 7,5 milionu korun je dotace z Evropské unie.
Blanka POULOVÁ, redaktorka:
Do stacionáře dochází celkem šedesát klientů. Třicet na denní pobyt, dalších třicet potom na týdenní. Právě prostory pro cvičení, rehabilitaci, logopedii, ale i dílny stacionáři chyběly. V nových prostorách vznikla i cvičná kavárna pro klienty. Takhle se učí Filip.
Eva POHIOŘELÁ, ředitelka, Denní a týdenní stacionář Jihlava:
Klienti samozřejmě platí úhradu za péči. Záleží na tom, jakým mají příspěvek na péči, podle toho se odvíjí i výše té platby.
Josef KODET, náměstek primátora, Magistrát města Jihlava:
Jenom na provoz našich zařízení dáváme několik desítek milionů ročně.
Blanka POULOVÁ, redaktorka:
Kraj Vysočina musí každý rok dofinancovat sociální služby nad rámec schváleného rozpočtu.
Jiří BÍNA, vedoucí sociálního odboru, Kraj Vysočina:
Potřebovali bysme přibližně 24 milionů na zabezpečení stávajícího provozu.
Blanka POULOVÁ, redaktorka:
Evropské dotace jsou ale nižší a tak nejvíc spořit, omezovat služby i propouštět, musely nízkoprahová centra pro děti a mládež. A některé sociální terapeutické dílny. Blanka Poulová, Česká televize, Vysočina.