Výstava Pražské priority ukazuje 25 výrazných projektů, které zá-sadně změní tvář Prahy
Zajímá vás, jak bude vypadat Praha za 20 let? Přijďte se podívat do Centra architektury a městského plánování (CAMPu) na výstavu Pražské priority. Výstava představí 25 velkých stavebních projektů, které v příštích 20 letech výrazně promění podobu Prahy. Výstavu připravilo Hlavní město Praha a IPR Praha. Začíná 23. září a pokračuje do 20. prosince 2020 v prostorách CAMPu a na Mariánském náměstí. CAMP je přístupný a skvěle připravený na návštěvu neslyšícího a nedoslýchavého publika.
Zároveň na vás čeká příjemná kavárna, studovna a skrytá vnitřní terasa mimo ruch velkoměsta.
Výstava ukazuje 5 základních kategorií staveb – nové městské čtvrti, nová dopravní propojení, nové stavební příležitosti, nová náměstí a ulice a nové parky. Každou kategorii reprezentuje 5 konkrétních projektů.
Projekty jsou různě rozsáhlé. Jedno ale mají skoro vždy společné – ve většině případu jsou investicí města.
Jednotlivé stavební projekty budou k vidění na 25 metru dlouhé širokoúhlé projekci v hlavním sále CAMPu. Výstava Praha zítra je velmi vizuální. Kromě velkých projektů jako metro D, pražský okruh, nová podoba Karlova náměstí nebo stavba Vltavské filharmonie ukazuje také méně známé poměny jako dostavbu Kongresového centra nebo přeměnu opuštěné vlakové trati na Praze 10 na relaxační Drážní promenádu.
Výstava je interaktivní. Zapojit se do ni mohou sami návštěvníci – přímo na místě se bude hlasovat o tom, jaká priorita je pro každého tou největší.
„Čas pandemie jsme využili pro přípravu další fáze zpřístupnění programu neslyšícím návštěvníkům. Ve spolupráci s neslyšící influencerkou Marií Mašláňovou a organizací Deaf Friendly chystáme pravidelné diskuze s tlumočníkem do znakového jazyka i kompletním přepisem, komentované prohlídky aktuální výstavy tlumočené do znakového jazyka a komentovanou prohlídku celé budovy v českém znakovém jazyce přímo s neslyšícím průvodcem,“ popisuje ředitel komunikace IPR Praha a autor koncepce přístupnosti Adam Švejda.
„CAMP se od ledna 2020 otevřel všem, kteří mohou mít potíže s pohybem nebo orientací v prostoru, s vnímáním psaného textu, obrazu nebo zvuku. Pro návštěvníky se sluchadlem jsou k dispozici také osobní indukční smyčky, které centru dodala Česká unie neslyšících Brno,” dodává poradkyně přístupnosti Mariana Chytilová, která s institucí dlouhodobě spolupracuje.
Mnohé další pořady jako Velké změny Prahy, které se věnují plánovaným projektům Prahy, najdete na našem YouTube kanálu přeloženy do znakového jazyka a opatřené českými titulky. V CAMPu jsou ochotní kustodi, kteří rádi pomohou s výkladem výstavy. Vstup do CAMPu je vždy zdarma.
Michaela Hečková
Pozvánka na výstavu ve znakovém jazyce: https://vimeo.com/461730155/f4fb797024