FRÝDEKMÍSTEK – Škola života ve FrýdkuMístku se stará o lidi s mentálním postižením. Více v následujícím rozhovoru prozradil ředitel této školy Günther Kuboň.
- Mohl byste vaše zařízení přiblížit?
Jde o zařízení rodinného typu, jehož služeb v současnosti využívá šestnáct klientů. Hlavní důraz je kladen kromě každodenního celoživotního vzdělávání klientů na získávání ergoterapeutických dovedností. Jde o pracovní terapie v jednotlivých dílnách, jako jsou keramická, výtvarná, tkalcovská a košíkářská. V poslední době jsme nabídku terapií rozšířili o výrobu smaltů, svíček a mýdel. Dalšími činnostmi jsou hudební a tělesná výchova a zásady zdravovědy. Nedílnou součástí naší práce je zaměření na společenskou výchovu a integraci klientů do společnosti ostatních spoluobčanů.
- Pořádáte také nějaké akce?
Jsme pořadateli letních a zimních sportovních her, kterých se účastní závodníci s mentálním a kombinovaným postižením z celé České republiky i ze zahraničí. Na základě zájmu klientů se také účastníme nejrůznějších sportovních klání v mnoha odvětvích, pořádaných jinými organizacemi nejen pro handicapované. Jedná se o kuželky, šipky, bowling, hru boccia, přehazovanou. Za pořádání mnoha akcí jak na poli sportovním, tak i kulturním jsme získali řadu ocenění v rámci kraje i republiky.
- Jaké jsou další aktivity Školy života?
Každoročně pořádáme týdenní rekondiční pobyty v Beskydech. V rámci nich nabízíme klientům hipoterapii, masáže, relaxační programy a turistiku přizpůsobenou individuálním schopnostem klientů. Pravidelně jednou týdně navštěvujeme rehabilitační bazén ve Sportrelax centru Kotelna ve Frýdlantu nad Ostravicí. Ve stacionáři působí taneční kroužek, jehož vystoupení bývají zpestřením na akcích nejen pro handicapované, ale i pro širokou veřejnost na školách, večírcích, plesech a u jiných společenských příležitostí. Jsme návštěvníky výstav s výtvarným zaměřením, koncertů, divadel – jak loutkového divadla, tak Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.
Foto: Günther Kuboň.
foto: TOMÁŠ MACHÁLEK