Vzdělávání handicapovaných je podle pedagogů aktuálně ohroženo

04.02.2014 16:57

Jihlavské praktické ZŠ Jungmannova hrozí, že bude po roce 2017 zrušena. Připojila se proto k petici proti omezování systému speciálních škol.  

Praktické základní školy (dříve označované jako "zvláštní" nebo "pomocné" školy) mohou zaniknout. Podle informace Ivany Málkové, ředitelky ZŠ Jungmannova, prezentovalo ministerstvo školství 20. září na konferenci v Praze tendenci zavádět tzv. rovné podmínky ve vzdělávání. "Jakub Stárek z ministerstva školství tu avizoval, že by praktické základní školy již neměly nabírat žáky od školního roku 2017/2018," říká Málková.
Ministerstvo školství tak začíná prosazovat větší začlenění dětí s mentálním či tělesným handicapem do tříd běžných škol (tzv. integraci), tedy omezovat systém speciálního vzdělávání. Jak potvrzují jihlavští speciální pedagogové, existuje již vládou schválená strategie proti tzv. sociálnímu vyčleňování handicapovaných dětí.
Tato strategie v úvodní fázi předpokládá rušení praktických základních škol, v nichž jsou vzděláváni žáci s lehkým mentálním postižením. V Jihlavě je takovou školou právě ZŠ Jungmannova (sídlí ve školní budově na Bedřichově). Jde o příspěvkovou organizaci Města Jihlavy s právní subjektivitou.
Od října proběhla proti tomuto záměru celostátní petiční kampaň, kterou iniciovali ředitelé praktických ZŠ z Pardubic a Brna. Uzávěrka petice byla 16. listopadu. Minulý týden odeslala 120 podpisů pod petici také ZŠ Jungmannova Jihlava. "Podpisy připojili nejen pedagogové, ale i rodiče a příznivci školy," dodává Málková.
K petici se mnohde v ČR připojili i pedagogové běžných základních škol, podle nichž by integrace žáků už s lehkým mentálním postižením způsobila problémy. Nový systém by počítal se zvýšením finančních prostředků pro běžné ZŠ, na nichž by pak mohli začít pracovat speciální pedagogičtí asistenti.
"Takový systém by určitě nefungoval. Jsem přesvědčena, že by přinesl zhoršení podmínek a výsledků žákům s handicapem, ale i dětem z běžných škol," uvažuje Málková. Podle některých názorů by to mohlo přinášet i frustraci "pomalejších" dětí vedle jejich úspěšnějších spolužáků.
Na praktickou ZŠ Jungmannova podle Málkové (na základě posudku psychologa) pravidelně přijímají žáky, kteří nastoupili do první třídy běžné školy, ale tam tzv. "nestíhají". "Velmi často jsou pak rodiče rádi, že žák může nastoupit do naší školy, kde máme podmínky a odborníky pro to, abychom se mu více věnovali," argumentuje Málková. Že by rušení praktických ZŠ bylo špatné řešení, míní např. také jeden z rodičů žáků ZŠ Jungmannova Miroslav Kraus: "Můj syn je v téhle škole naprosto v pohodě, zatímco na té předešlé, běžné ZŠ, měl problémy. Tam jsem se kvůli tomu setkal se dvěma učitelkami, psycholožkou…, ale neměl jsem pocit, že by to chtěly nebo mohly nějak řešit." ZŠ Jungmannova má aktuálně 110 žáků a tři desítky pedagogů. Co konkrétně by zrušení zdejší praktické školy od roku 2017 znamenalo, zatím ve škole nevědí. "Zatím cítíme, že zřizovatel za námi stojí a nemáme signály, že by chtěl školu jako takovou rušit," říká Málková. Při škole navíc funguje přípravná třída pro předškoláky, kterou navštěvuje 19 dětí s odkladem školní docházky.

---

Koncepce jde dál * Výukou žáků s těžším postižením a speciálními potřebami se v Jihlavě zabývá Základní škola speciální a střední Praktická škola v areálu na Březinkách. I podle její ředitelky Zuzany Šimkové se vládou již schválený dokument strategie proti sociálnímu vyčleňování v této fázi týká pouze základních škol praktických, v nichž jsou vzděláváni žáci s lehkým mentálním postižením. Klidní ale nejsou ani pedagogové v zařízeních pro děti s těžšími handicapy. "Některé koncepční materiály totiž uvažují o rušení segmentu speciálního školství jako takového," potvrzuje Šimková, "já osobně to považuji za velmi nešťastný nápad a v podstatě i za znemožnění přístupu ke vzdělávání některých žáků s těžším zdravotním postižením, kteří jsou vzděláváni u nás ve škole." Integrace žáků s postižením do běžných tříd je podle Šimkové trend, který funguje spoustu let: "Vnesla ho k nám Evropská unie. Uznávám, že pro některé žáky má integrace veliký smysl, ale pak je tu velká skupina žáků, které prostě integrovat nelze. Myslím si, že je nutné, aby pro tyto žáky byl zachován systém speciálního vzdělávání." * ZŠ speciální a Praktická škola Jihlava navíc sídlí v rekonstruovaném specializovaném areálu, do něhož byly investovány desítky milionů korun. Aktuálně tu vedle běžné výuky rozjeli např. i novou službu pro handicapované. Jde o tzv. Aktivační centrum, které získalo peníze k provozu na příští dva roky. Díky tomu naplní odpolední nevyužitý čas třiceti lidem s těžkým handicapem do věku 26 let, kteří by jinak "seděli doma". Nejsou totiž většinou už dále vzdělavatelní, ani zaměstnatelní.

O autorovi: Jiří Varhaník Jihlava

Klíčová slova: