WC karty ulehčí život lidem s chronickými střevními záněty

13.05.2014 21:01

 „Chceme, aby WC karta vrátila lidem s IBD ztracené sebevědomí a pomohla jim v každodenním pohybu po městech. Díky ní se mohou prokázat na veřejnosti a požádat o přednost ve frontě na toaletu či o zpřístupnění neveřejného WC,“ vysvětluje předsedkyně sdružení Pacienti IBD Martina Pfeiferová.
Garantem projektu je Národní rada osob se zdravotním postižením a Evropská federace asociací pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. WC karty mají velikost kreditní karty a jejich držitelem může být každý člen sdružení Pacienti IBD, který prokáže svou diagnózu potvrzením od lékaře. V České republice mohly WC karty vzniknout díky podpoře firem AbbVie, Tillotts Pharma a TOI TOI. V letošním roce by na projekt WC karet měla navázat i online mapa toalet, která funguje například v sousedním Německu či Slovensku.
IBD = chronické střevní záněty
Chronická zánětlivá střevní onemocnění postihují zejména mladé lidi ve věku od 15 do 30 let, objevují se však už i u dětských pacientů. „Jde o onemocnění na celý život, klíčovou roli v progresi nemoci však hraje včasná diagnóza a zahájení odpovídající léčby, díky které se dá předejít nevratnému poškození střevního traktu,“ říká gastroenterolog MUDr. Martin Bortlík, PhD., z pražské kliniky ISCARE. Počet nemocných zejména v Evropě rok od roku stoupá, v současnosti Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou trpí na 3 miliony lidí.
Chronické střevní záněty neznamenají jen časté průjmy. Mezi další příznaky patří horečka, chudokrevnost, únava, krvácení z konečníku a bolesti a křeče břicha. Až 40 procent nemocných má také mimostřevní projevy, jako je zánětlivé postižení očí, kloubů a kůže. Až 85 % pacientů s IBD muselo být v posledních pěti letech hospitalizováno a většina pacientů s Crohnovou chorobou musí být někdy v průběhu života operována. Mezi standardní léčbu v České republice patří podávání tzv. amino-salicylátů a sulfasalazinu. Při nedostatečném účinku těchto léků či vysoké aktivitě nemoci se podávají kortikosteroidy, imunosupresiva a u nejtěžších případů se aplikuje velmi účinná biologická léčba.
Světový den IBD na pražské Ladronce – happening a latrína z ruliček
Světový den idiopatických střevních zánětů si připomínají pacienti ve 36 zemích světa a snaží se tak upozornit na své problémy a informovat okolí o nemoci. V Čechách se sejdou členové a příznivci občanského sdružení Pacienti IBD v sobotu 24. května na pražské Ladronce. Jejich cílem bude překonat český rekord v počtu nasbíraných ruliček od toaletního papíru. Z nich pak vytvoří několikakilometrového hada i latrínu. Ta vznikne navlečením ruliček na připravenou kovovou konstrukci. Kolik ruliček potřebují Pacienti IBD sesbírat? „V loňském roce se nám po půlroční snaze podařilo sesbírat přes 19 tisíc ruliček. Letos chceme kvůli rekordu překonat 23 tisíc,“ říká předsedkyně sdružení Pacienti IBD Martina Pfeiferová.
Akce na Ladronce je určená pro širokou veřejnost, vstupenkou je alespoň jedna rulička od toaletního papíru. Od 13 hodin je připraven bohatý program – kromě pokusu o rekord bude vyhlášena nejlepší IBD zdravotní sestra roku 2013. Návštěvníci mohou získat cenné informace v poradně pro veřejnost gastroenterologa MUDr. Martina Bortlíka či si prohlédnout nafukovací model střeva. Happening podpoří koncertem strakonická kapela Bags.
 
Užitečné odkazy:
 
 

Šárka Augustinová             

Klíčová slova: