Od jara bude pro vybrané nemocné dostupná marihuana v lékárnách. Budou si ji moci vybrat na elektronický recept, aby byli identifikovatelní, a předepsat ji budou smět jen určení lékaři. Jisté zatím je, že by se k ní měli dostat lidé s diagnózami jako Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza, onkologicky nemocní s velkými bolestmi apod. U těch se prokázalo, že marihuana pomáhá zvládnout nemoc.
Pokud nenastane nic nepředvídatelného, už za několik málo týdnů si budou moci vážně nemocní lidé kupovat v lékárnách v Pardubickém kraji marihuanu. Ti, kteří měkkou drogu používají při tlumení bolesti, léčbě křečí či ekzémů, ji už tak nebudou muset shánět pokoutně. Poslanci totiž schválili novelu zákona, která umožní prodej marihuany v lékárnách. První rok se bude do východočeského regionu dovážet ze zahraničí, zhruba za 14 měsíců ji budou prodejci odebírat od lokálních certifikovaných firem. Původně poslanci zvažovali, že konopí by podnikatelé v Česku mohli pěstovat už půl roku od účinnosti zákona.
"To by bylo nereálné, protože by se na to nestačil připravit Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten nám uvedl, že potřebuje nejméně rok, proto jsme se dohodli právě na tomto kompromisu," vysvětluje jeden z předkladatelů novely, poslanec za TOP 09 a pardubický dlouholetý zastupitel za Sdružení pro Pardubice Jiří Skalický.
Dosud byly běžně v lékárnách v Pardubickém kraji k mání například masti s konopím, ale šlo o konopí technické, změna se týká indického konopí s látkou THC, kvůli níž patří marihuana mezi lehké drogy. Ale pozor, nový zákon rozhodně neznamená, že si lidé mohou pěstovat marihuanu doma sami ve velkém. Soukromé pěstování konopí s THC zůstane trestné, a to včetně toho, které by člověk používal pro vlastní léčbu.
Prodej měkké drogy v lékárnách bude stát přísně hlídat
Ostatně i prodej v lékárnách bude velmi přísně hlídán. Stát se bude alespoň snažit o to, aby se rostlina navozující euforické stavy nedostala mezi sortu lidí, kam nepatří. Stát si od novely slibuje, že dostane prodej marihuany pro léčebné účely pod kontrolu a že zároveň umožní pacientům snazší přístup k ní.
Nemocní k tomu však budou potřebovat elektronický předpis, což podle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška umožní snadno zjistit, jaký lékař a kterému pacientovi konopí předepsal.
Léčba bude pacienty stát až několik tisíc korun měsíčně, protože si ji budou v plné výši platit ze svého. K mání bude konopí v tabletkách, sušené nebo v krémech.
Novelu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident, pokud vše půjde hladce, měla by platit zřejmě už letos na jaře. Zatím bude stát konopí dovážet převážně z Nizozemska a počítá se s tím, že od jara 2014 by se na trhu mohlo objevit i konopí české, jehož pěstování stát sváže přísnými pravidly. Díky tomuto rozšíření nabídky by však mohla jeho cena v lékárnách časem klesnout.
"Po nabytí účinnosti tohoto zákona, což bude na jaře příštího roku, bude možné konopí dovážet ze zahraničí. Další rok poté, řekněme na jaře 2014, vznikne agentura, která bude udělovat licenci pro pěstování konopí pro léčebné účely na území České republiky," řekl pro server iDNES.cz Martin Plíšek, náměstek ministra zdravotnictví. Licence pro pěstování, platné maximálně pět let, bude udělovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jaké podmínky budou muset pěstitelé splňovat, zatím není přesně stanoveno. K zákonu vyjdou ještě prováděcí vyhlášky. Teprve v nich budou upřesněny podrobné podmínky pěstování.
Už nyní novela počítá s tím, že licence bude stát dva tisíce korun. Udělení bude předcházet dvoukolové výběrové řízení. V prvním kole bude muset firma či podnikatel dokázat, že je schopen vypěstovat konopí s požadovaným obsahem účinné látky - THC. V druhém rozhoduje cena a kvalita suroviny. Celkem může trvat výběrové řízení až 90 dnů.
Lékárny nebudou mít problém najít dodavatele marihuany
Lékárny zřejmě nebudou mít žádný problém s tím najít dodavatele látky. Zdá se, že zájem o pěstování bude veliký. "Zájem o pěstování v Česku určitě bude," je přesvědčený Michal Jakeš, jenž vlastní velkoobchod se semeny konopí i vším potřebným pro jeho pěstování. Pokud to podmínky licence dovolí, sám by se o ni ucházel.
"Podnikám v tomto prostředí řadu let a myslím, že patřím k lidem, kteří se v této problematice vyznají. Dovoz konopí je nesmysl a poslanci měli pěstování v Česku řešit rovnou s přípravou novely," dodává podnikatel. Nejvíce marihuana díky analgetickým účinkům pomáhá lidem, kteří trpí bolestmi a dalšími potížemi například kvůli roztroušené skleróze nebo rakovině.
FAKTA Konopí v lékárnách
Kdo ho bude moci koupit?
Zejména lidé s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, těžce onkologicky nemocní s bolestmi nebo třeba lidé s bolestivými neurologickými chorobami, jako je například zánět trojklaného nervu.
Jak se k němu pacienti dostanou? Bude pouze na speciální recept, který smějí předepisovat jen vybraní lékaři. U těchto léků se sledují výdeje. Dřív než lékárník konopí vydá, ověří si v registru, že pacient nepřekročil maximální možnou měsíční dávku.
Jak se má zabránit zneužívání?
Zřizuje se registr výdejů přípravků s omezením, jehož účelem je zajistit omezení výdeje na stanovené množství. V registru budou uloženy údaje o tom, který lékař jaké dávky komu předepisuje, ale i o lékárnících, kteří konopí na speciální recept vydali.
Odkud se konopí bude dovážet? Nejspíše z Nizozemí či Izraele.
Později se bude pěstovat i u nás.
Foto: Máte přání? Lékárnice dokážou nabídnout alternativní lék či po konzultaci poradit, co je pro daného člověka nejvhodnější.
Foto: Nový typ léčby Lidé si budou moci koupit přípravky z konopí. S teenagerskou drogou nemají nic společného, jsou u nich ověřené léčebné účinky.
Foto: 2x archiv MAFRA
Mutace - Mladá fronta DNES - pardubický kraj