Začala fungovat bezbariérová mapa online

04.02.2014 17:04

Olomouc má za sebou další krok k naplňování projektu města bez bariér. Na webových stránkách statutárního města Olomouce začala fungovat online bezbariérová mapa města. Lidem i návštěvníkům Olomouce, kterým překážky ztěžují běžný život, nabízí zcela novou možnost naplánovat si cestu tak, aby se bariérám vyhnuli.  

Online mapa na webu zobrazuje veškeré dostupné informace, které nejen lidé se zdravotním postižením nezbytně potřebují k pohybu na území města. "V rámci tvorby územní studie Bezbariérová doprava v Olomouci jsme na základě výsledků již realizovaných studií a výzkumů stanovili nejdůležitější pěší tahy městem a na nich zmapovali bariérovost," vysvětluje zrod mapy manažerka projektu Bezbariérová Olomouc Jana Čuková. Na mapě tak vozíčkáři či jinak handicapovaní lidé přehledně najdou trasy, kam se dostanou bez obtíží, ale i ty, které upozorňují na nástrahy a omezení při pohybu ve městě. V online mapě lze dohledat tři druhy dat - linie, překážky a zastávky MHD. Linie ukazují, kudy hlavní tahy vedou a zároveň barevně odlišují kvalitu povrchu. Zelená linka ukazuje rovné povrchy, po kterých dobře pojede invalidní vozík nebo dětský kočárek. Červená značí nezpevněné povrchy, po kterých je pohyb náročný. Zeleným bodem jsou na mapě značena místa s bezbariérovou úpravou, oranžovou barvou pak překážka překonatelná a červeně nepřekonatelná. Stejně tak lze v mapě najít informace o bariérách v pohybu na významných pěších trasách ve městě a o bariérovosti zastávek MHD. 

"Vytvořená studie slouží jako plánovací podklad v našem dlouhodobém projektu Bezbariérová Olomouc a právě z jejích výstupů bylo možné zpracovat unikátní bezbariérovou mapu. Současně je k dispozici také v tištěné podobě v Informačním centru města. Taková mapa ale velmi rychle zastarává, proto jsme se ji rozhodli vytvořit online, aby se dala snadno aktualizovat a doplňovat," vysvětluje náměstkyně primátora Eva Machová. "Za rok jsem při zjišťování stavu v bariérách napočítala přes sto změn," doplňuje manažerka projektu Čuková. S využitím online mapy tak mají lidé zcela novou možnost naplánovat si nejvhodnější cestu z domova do cíle nebo se připravit na to, kde by mohli potřebovat pomocnou ruku, například vozíčkáři. "Do mapy chceme v dalších letech vkládat další data, budou se týkat přístupnosti turistických cílů, veřejných služeb a jiných důležitých objektů," doplňuje vedoucí odboru sociálních věcí Michal Majer.

"Na projektu Bezbariérová Olomouc pracujeme systematicky nejdéle v ČR a byli jsme už několikrát oceněni. Dvě poslední ceny jsou z roku 2011, kdy jsme získali speciální ocenění Evropské komise za využití informačních a komunikačních technologií pro osoby se zdravotním postižením nebo uznání a nominaci na výroční cenu Mosty za celý projekt," hodnotí náměstkyně Eva Machová. Projekt Bezbariérová Olomouc realizuje město již od roku 2001. Hlavní myšlenkou je zpřístupňování veřejného života, především služeb, vzdělání, kultury, zaměstnání a sportu všem obyvatelům i návštěvníkům města.

{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Olomouc" count="5" /}

URL| http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1411&clanek=259853

Klíčová slova: