Jižní Morava – Domy s pečovatelskou službou nebo léčebny dlouhodobě nemocných. To jsou další možnosti, které mohou lidé v důchodovém věku využít.
Například pětašedesátiletá Karla Nováčková ze Znojma se rozhoduje, jak vyřeší svoji situaci. "Mám nemocného manžela, který špatně chodí. Náš dům nemá výtah a cesta po schodech je pro nás čím dál tím obtížnější. Děti žijí v zahraničí, a tak se o sebe musíme postarat sami," vysvětluje důchodkyně. Uvažuje proto o domě s pečovatelskou službou. "Můžeme tam bydlet v menším bytě, platit nižší nájemné než teď a využívat nabízené služby. Například nákupy a stravování," říká Nováčková. Dodává, že jediný problém je v tom, že pečovatelský dům, o který mají s manželem zájem, je stále plný.
Takový problém je ale velmi častý. Například Zdeňka Rožnovská z Domu s pečovatelskou službou Hodonice na Znojemsku tvrdí, že za jedenáct let, co je zařízení v provozu, ani jednou neměli volné místo. "To, které se uvolnilo, okamžitě zaplnil další zájemce," podotkla Rožnovská.
Zájem roste také o služby, které si mohou staří lidé objednat domů. V Brně a okolí nabízí pomoc důchodcům například Pečovatelské služby Sanus. "Lidé z naší nabídky nejčastěji využívají nákupy, hygienu, stravování, doprovod nebo vyřizování pochůzek a dohled," vyjmenovala Markéta Vrbecká z Pečovatelské služby. Dodala, že za hodinu práce pečovatelky, při které stihne malý nákup a přípravu obědu, zaplatí staří lidé 120 korun.
Důchodci však podle ní mohou některé služby dostat na předpis od lékaře. "V tomto případě k nim například pravidelně domů dochází zdravotní sestra," vysvětlila Vrbecká.