Zámek ve Strážnici zrušil bariéry

04.02.2014 17:39

Strážnice – Původně gotický hrad, který prošel prvními změnami v době renesance a baroka. Následně se v polovině minulého století dočkal značných stavebních úprav. V padesátých letech pak objekt neměl dostatečnou péči. To se ale v posledních letech mění. Řeč je o zámku ve Strážnici. Stavební úpravy jej čekají i letos. "K poškození objektu došlo poté, kdy byl v roce 1948 přidělený Československému tabákovému průmyslu. O osm let později ho předali ministerstvu kultury, které v témže roce zajistilo částečné opravy hlavních budov. Odkládání oprav v dalších letech ale způsobilo závažné chátrání některých částí objektu, které dodnes omezují jeho plně funkční využití," sdělila vedoucí útvaru správy areálů Národního ústavu lidové kultury Marie Hudečková.  

K vytvoření podkladu pro celkovou obnovu zámku došlo v roce 1996. Od té doby již Národní ústav lidové kultury pracuje na obnově zámku, především podle finančních možností. "K celkové obnově jedné části zámku, takzvané Purkrábky, která byla v havarijním a velmi zdevastovaném stavu, došlo mezi roky 1999 a 2007. Vloni jsme zase do prostor, kde byl původní historický výtah, vestavěli výtah nový. Díky tomu má nyní zámek bezbariérový přístup do hlavní budovy," doplnila Hudečková. 
Podle ní byla součástí prací také oprava prostoru loubí, který nově uzavřely skleněné výplně. Sloužit má jako nástupní prostor návštěvníkům zámku.
Opravy vítá například Monika Kryslová, která do Strážnice přijíždí na Mezinárodní folklorní festival. Právě zámek spolu s rozlehlým parkem na ženu z Brna udělaly velký dojem. "Určitě je potřeba, aby se podobné památky udržovaly a strážnický zámek obzvlášť. Spolu s parkem má velké kouzlo," myslí si návštěvnice mezinárodního festivalu. Podle Hudečkové ale opravy nekončí. Naopak se nyní připravují další práce za přibližně dvacet milionů korun. "Ještě letos opravíme kamenné schodiště, opěrné zdi a terasy za zámkem. Obojí je v havarijním stavu a ohrožuje bezpečnost. Další akcí je pak rozsáhlá úprava bezprostředního okolí zámku, kde je terén příliš nízko. Kvůli tomu se do budovy stahuje vlhkost. Počítáme také s kanalizací, která z okolí budov odvede dešťovou vodu," vyjmenovala Hudečková. A jak dodala, částečné změny se dočká také zámecký park. Současné cesty, vytvořené z místy rozbitého asfaltu, nahradí nový materiál. Nové budou do konce příštího roku také všechny fasády, včetně nátěrů oken.
Podle pracovníka propagace Národního ústavu lidové kultury Zdeňka Bobčíka ročně do zámku zamíří kolem čtyř tisíc návštěvníků. Většinou jde o školní výlety a zájemce z řad důchodců. Nyní na ně čeká prohlídková trasa nazvaná Nástroje lidové hudby v České republice. "Letos ale v dalším křídle zámku otevřeme novou expozici zaměřenou na tradiční lidová řemesla," poodkryl plány Bobčík. Jak doplnila pracovnice strážnického Informačního centra Lenka Gronská, zájem o prohlídky zámku není pouze mezi českými turisty. "Přijíždějí k nám také německy a anglicky hovořící turisté, kteří se na prohlídky ptají. Zájem mají o celkovou prohlídku zámku," podělila se o zkušenosti pracovnice infocentra. Za dnešní podobou strážnického zámku stojí rod Magnisů, který zámek vlastnil až téměř do poloviny dvacátého století.
Ze středověkého objektu se podle Hudečkové zachovaly některé prostory původního přízemí s typickými středověkými klenbami a lomenými oblouky.

Foto: NOVÁ NEJEN FASÁDA. Zámek ve Strážnici prochází opravami.
Foto: Deník/ Zuzana Černá

Klíčová slova: