ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Ve žďárské čtvrti Klafar II postaví dva rodinné domy, ve kterých budou trvale bydlet lidé trpící fyzickým nebo mentálním postižením.
Každý z domů, které vzniknou v ulici U Křížku v horní části sídliště u úvozové cesty směrem k soše zvané Mamlas, bude obývat šest klientů a pracovníci zajišťující nepřetržitý chod této netradiční domácnosti. "Budou tu v rámci nějakého režimu lidé, kteří mají určité omezení pro život - ať již zdravotní, či mentální. Někteří přitom budou zřejmě chodit na brigády či někam do práce," říká druhý žďárský místostarosta Ladislav Bárta.
"Pokud by sem dali tělesně postižené, to by mi nevadilo. Ale kdyby šlo o nějaké těžší případy, blázny, kteří by tu třeba hýkali nebo dělali nepořádek v ulici, to by mi hodně vadilo," ohradil se jeden z obyvatel čtvrti Radek Štikar.
Podle něho se několika lidem v ulici tento záměr nelíbí. "Lidé bydlící na Klafaru šli do bydlení v domech tady proto, že jim bylo slibováno, že půjde o čtvrť pro rodiny s dětmi. A pak přijdou s tímhle. Jako by nestačilo, že nám tu u domů postavili paneláky a lidi z nich vám pak můžou koukat z balkonu přímo do baráku. Nevím, co si o tomhle přístupu myslet," dodal Štikar.
"Je to stejné, jako kdybych se rozhodl vzít si do své péče a domácnosti část svého příbuzenstva, nebo že se stanu pěstounem a založím si velkou pěstounskou rodinu. A k tomu nepotřebuji zvláštní schválení," vysvětluje však místostarosta. "Budou to lidé s různou mírou mentálního postižení, v některých případech v kombinaci například s pohybovým postižením. Míra mentálního postižení vyjadřuje především rozdíly v inteligenci, ve schopnosti učit se. Znamená tedy potřebu větší pomoci od jiných lidí, která bude řádně zabezpečena. Život těchto lidí není rozhodně spojen s nebezpečím nebo nepříjemnostmi pro jiné obyvatele, o čemž se může každý přesvědčit v obdobných zařízeních," podotýká Jiří Bína z krajského oddělení sociálních služeb.
Právě možnost podívat se do již existujícího zařízení tohoto typu v Křižanově byla podle Bárty lidem nabídnuta, ale nikdo jí zatím nevyužil.
» Pokračování na straně B3
Žďár chystá bydlení pro postižené
» Pokračování ze strany B1
"Ony se ty plány města pořád měnily, tak přesně nevím, co tam bude. Ale proti postiženým lidem nic nemám a to, že by tu byli, nevidím jako problém," pravila Jindra Pohanková, která bydlí v těsném sousedství pozemku, kde má nové bydlení vzniknout.
"Někteří klienti z křižanovského zámku již nyní bydlí v pronajatých bytech a domku v Křižanově. Klienti z obdobného zařízení v Jinošově dnes žijí v nových i starších domcích v bytové zástavbě v Náměšti nad Oslavou, Velké Bíteši či Vícenicích a funguje to tam naprosto normálně jako v běžném sousedském prostředí," uvedl již zavedená zařízení místostarosta Bárta.
Míra štěstí a zdraví
Podle Bárty se obyvatelé v okolí nemají rozhodně čeho obávat. "Jde o lidi, kteří neměli tolik štěstí v životě jako my zdraví," řekl.
Domácnosti jsou podle ředitelky Ústavu sociální péče Křižanov Marie Bartoškové, odkud se klienti do Žďáru přesunou, plánovány pro lidi, kteří potřebují střední a vysokou míru podpory (tedy se středním nebo těžkým postiženým -pozn. red.).
Poskytovat se tam budou dvě služby, a to domov pro osoby se zdravotním postižením a chráněné bydlení.
"V domě s vysokou mírou podpory by měli bydlet tři imobilní uživatelé, budou tu mít například místnost pro denní program a terapie. Klienty máme již vytipované. Pochází ze Ždáru nebo jeho blízkého okolí. Mají tam svoje rodiny nebo i opatrovníky," říká Bartošková. Nové domy by měly předběžně vycházet včetně pořízení zasíťovaných pozemků a vybavení na částku kolem devíti milionů korun.
"Skutečná cena však může být nakonec nižší, protože bude záležet na výběrovém řízení na dodavatele," pravil Bína.
Život v rodině
A jak celý projekt vznikl? "Vloni jsme byli požádáni o spolupráci na projektu Transformace Ústavu sociální péče Křižanov, který provozuje Kraj Vysočina. Jeho smyslem je integrace klientů do prostředí, které odpovídá životu v rodině a které ve velikém ústavu není možné," vysvětlil Bárta.
Nyní už schází jen schválení dotací. "Byl podán projekt na ministerstvo práce a sociálních věcí. Předpokladem realizace je získání financí na stavbu. Pokud se to podaří, tak by byly domy uvedeny do provozu v polovině roku 2015," dodal Jiří Bína z krajského úřadu.
Stejný projekt se kromě Žďáru připravuje také v Bystřici nad Pernštejnem, Křižanově a Velkém Meziříčí.
"Budou tam bydlet lidé s různou mírou mentálního a také pohybového postižení." Jiří Bína šéf krajského oddělení sociálních služeb
Mutace - Mladá fronta DNES - Vysočina