Zhoršení zraku ne vždy způsobí šedý zákal

04.02.2014 16:57

Ne vždy je zhoršení zraku způsobeno rozvojem šedého zákalu - katarakty. O dalších problémech hovoří Štěpán Rusňák, vedoucí lékař centra onemocnění sítnice v Oftě a člen Evropské vitreoretinální společnosti.

Jaká další onemocnění se podílejí na zhoršeném vidění, zejména ve středním a vyšším věku?
Kromě postižení čočky také nález na očním pozadí. Zde se nachází sítnice - vrstva, která dopadající světlo převede na nervový impuls, jenž je dále zrakovým nervem přenášen do mozku. Právě správná funkce sítnice má zásadní vliv na kvalitu vidění.
Jaké existují problémy se sítnicí? Mezi nejčastější nálezy v naší ambulanci patří poškození sítnice stárnutím - tzv. věkem podmíněná makulární degenerace a postižení sítnice při cukrovce. Současné stárnutí populace, kdy se stále více lidí dožívá vysokého věku, s sebou přináší i větší počet pacientů, u kterých se vyskytne porucha vidění způsobená stárnutím sítnice.
Může člověk sám poznat, že se něco děje se sítnicí?
Typicky je nejčastěji jako první postiženo vidění na blízko, na čtení, kdy se písmena, na která se zadíváme, stávají neostrými, popřípadě úplně vypadávají, často dochází k jejich deformaci či vlnění celých řádků textu.
Jak se sítnice vyšetřuje?
Pro sledování sítnice používáme nejmodernější diagnostické metody, mezi které se řadí zejména optická koherenční tomografie. Jedná se o zcela neinvazivní a nebolestivý zákrok, kdy je za pomoci laserového paprsku pořízena trojrozměrná fotografie očního pozadí, která zachytí stav všech vrstev sítnice. Pomocí této metody můžeme velmi podrobně zhodnotit nález na očním pozadí a věrohodně dokumentovat případný vývoj v čase. Toto vyšetření umožní vyvarovat se nesprávné indikace operace šedého zákalu i možného zhoršení zraku po operaci v takovém případě. Vyšetřuje se na vašem pracovišti sítnice i před operací šedého zákalu? Aby byl výsledek operace šedého zákalu vždy ke spokojenosti pacienta, je třeba velmi pečlivě vyšetřit nejen nález na čočce, ale i na sítnici. Znalost stavu sítnice umožňuje u ohrožených pacientů velmi precizně naplánovat operaci šedého zákalu, vybrat nejvhodnější dobu pro zákrok, někdy i typ speciální nitrooční čočky. Nález na sítnici u těchto pacientů pečlivě sledujeme i po zákroku.
Dá se sítnice léčit?
V současné době již v mnoha případech léčit umíme, ať již medikamenty či operačně. Ve spektru našich zákroků patří mezi nejčastější aplikace léků do sklivce při věkem podmíněné degeneraci sítnice či při diabetickém postižení a operace sklivce a sítnice pro sklivcové zákaly, trhliny sítnice a takzvané epiretinální membrány.

Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Klíčová slova: