Získat od státu příspěvek na úpravu domácnosti je obtížné

Příspěvek na stavební práce spojené s úpravou koupelny a WC představuje v mnoha případech klíčovou pomoc pro osoby, které se potýkají se sníženou soběstačností, ať už z důvodu zdravotního postižení, chronického onemocnění, nebo vyššího věku. Získání tohoto příspěvku je ale v Česku složité a jeho výše většinou nepokryje náklady. 

Systém nastavený v České republice, který má za cíl podporovat tyto stavební úpravy, je často kritizován pro svou přílišnou administrativní náročnost a zejména pro nadmíru přísná kritéria, která musí být splněna, aby byla dávka uznána. Taková kritéria mohou mnohdy znamenat, že i lidé, kteří by příspěvek nutně potřebovali, na něj nakonec nedosáhnou, což může mít velmi závažné důsledky nejen pro ně samotné, ale také pro jejich pečující blízké nebo pro systém sociálních a zdravotních služeb obecně.

„Maximální výše příspěvku na jednotlivou pomůcku aktuálně činí  350 000 Kč (s výjimkou příspěvku na schodišťovou plošinu, jehož maximální výše je 500 000 Kč). Poskytnutý příspěvek ovšem může představovat pouze 90 % z předpokládané nebo již zaplacené ceny zvláštní pomůcky. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků k doplacení zbývající částky, může krajská pobočka úřadu práce určit i nižší spoluúčast (minimálně však 1000 Kč),“ říká Jitka Zachariášová, ředitelka neziskové organizace A DOMA, z. s., která se dlouhodobě věnuje pomoci pečujícím osobám.

Vedle problematiky kritérií pro přiznání příspěvku je dalším důležitým aspektem otázka výše příspěvku a toho, na jaké konkrétní úpravy je možné jej čerpat. Současná výše příspěvku i rozsah dotovaných úprav jsou často považovány za nedostatečné. Úpravy, které mají za cíl zvýšení bezbariérovosti – například instalace madel, výměna vany za sprchový kout, úprava podlah nebo instalace speciálního WC, mohou být finančně velmi nákladné, což mnoha lidem znemožňuje tyto úpravy realizovat.

„Jedním z hlavních problémů, na které dlouhodobě upozorňujeme, je skutečnost, že uznání příspěvku je často podmíněno velmi přesným a podrobným zápisem v lékařských zprávách. Lékaři, kteří tyto zprávy vyhotovují, však často nemají dostatečné povědomí o tom, jaké konkrétní informace a formulace jsou v těchto dokumentech klíčové pro to, aby mohla být dávka uznána. Ačkoli by se mohlo zdát, že takový zápis je jednoduchou formalitou, praxe ukazuje, že nedostatky v lékařských zprávách vedou nejen k zamítnutí žádosti o příspěvek, ale také ke zbytečnému stresu a frustraci žadatelů,“ komentuje situaci Jitka Zachariášová.

Zvýšením bezbariérovosti a přizpůsobením domácího prostředí konkrétním potřebám se totiž snižují nároky na péči, kterou potřebnému poskytují blízcí pečující. Pokud je například opečovávaná osoba schopna díky úpravám sama zvládat základní hygienické úkony, není třeba, aby jí s nimi pravidelně pomáhal rodinný příslušník nebo jiný pečující.

To může výrazně snížit fyzickou i psychickou zátěž pečujících osob, které jsou často samy vystaveny enormnímu stresu a vyčerpání. Navíc v případech, kdy blízké osoby nejsou schopny péči zajistit, je méně pravděpodobné, že bude nutná osobní asistence nebo jiné profesionální služby, což zároveň snižuje finanční nároky na veřejné rozpočty.

 „Současný systém příspěvků na stavební úpravy koupelny a WC by mohl být výrazně efektivnější, pokud by byla věnována větší pozornost nejen kritériím pro uznání dávky, ale také samotnému procesu žádosti, výši příspěvku a jeho cílové skupině. Je zřejmé, že investice do těchto oblastí by měly široký dopad na kvalitu života dotčených osob i na celkovou efektivitu systému péče a podpory,“ uzavírá Jitka Zachariášová, ředitelka organizace A DOMA, z. s.

 

Rodinný průvodce®

Rodinný průvodce® je specialista, který se dokáže vcítit do pečujícího nebo rodiny v obtížné situaci a dlouhodobě jim pomáhá najít řešení v péči o blízkého. Řídí celou situaci a společně s multidisciplinárním týmem předkládá pečujícímu nový pohled na řešení nepříznivé situace. Dlouhodobě pracuje s pečujícím formou diagnostiky a koučování až po jeho odpojení. 

O A DOMA

Nezisková organizace A DOMA, z. s., letos slaví 18 let od svého založení. Poskytuje službu osobní asistence seniorům či lidem se zdravotním a duševním znevýhodněním od 18 let věku. Kromě toho se už od roku 2015 zaměřuje na podporu těch, kteří pečují o své blízké – na rodinné pečující. Podporu jim nabízí v rámci služby Střediska pro pečující a několika projektů.

Tomáš Iľko

 

 

 

Klíčová slova: