Světoznámý fotograf Jindřich Štreit otevřel v Liberci výstavu snímků postižených lidí. Výstava se odlišuje od jiných v tom, že jsou na ní současně s obrázky i texty s příběhy konkrétních lidí.
Fotograf se ve své tvorbě této tematice věnuje od šedesátých let. "Osobně jsem měl možnost poznat prostředí i podmínky života lidí, kterých se potřeba sociálních služeb týká. K životu postižených v ústavech i mimo něj mě přivedl především zájem o sociální fotografii a vztahy mezi lidmi," řekl Jindřich Štreit, jenž dnes vyučuje fotografii na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.
Fotograf vystavuje podle svých slov v Liberci jen nepatrnou část toho, co v této oblasti vytvořil. "Udělal jsem v životě velké cykly, v nichž jsem se věnoval například nevidomým, vozíčkářům, handicapovaným nebo mentálně postiženým. Tato výstava je trochu jiná i v tom, že jsou na ní současně s obrázky i texty s příběhy konkrétních lidí," doplnil Jindřich Štreit.
Známý umělec se zapojil do projektu s názvem Podpora transformace sociálních služeb. Ten by měl umožnit postiženým lidem, kteří jsou prozatím ubytováni v pobytových zařízeních, se včlenit postupně do normálního života.
Projekt doprovází mediální kampaň, která je spojena právě s putovní výstavou fotografií s názvem Život místo ústavu. Jednotlivé snímky dokumentují život v ústavech, zachycují jejich všední realitu, lidské osudy i vztahy, které se zde rodily. V zahraničí se o postižené starají daleko lépe
Jindřich Štreit po roce 1990 hodně cestoval po světě a navštívil desítky sociálních zařízení v mnoha zemích. "Protože jsem tyto ústavy fotografoval u nás od šedesátých let, znal jsem velmi dobře poměry, které u nás panovaly. Proto jsem byl fascinován, když jsem podobná zařízení navštívil například ve Francii, Anglii, Japonsku nebo Brazílii. Bylo neuvěřitelné, jak se tam o tyto lidi starají, jak byli daleko. Jsem rád, že se to konečně v devadesátých letech začalo měnit k lepšímu i u nás. Proto jsem tento projekt podpořil," vysvětil Štreit.
Při vernisáži se nezapomněl zmínit také o své spolupráci s libereckou skupinou fotografů, která si říká Sedmpětašedesát (7,65). Někteří její členové jako Šimon Pikous, Jana Hunterová a Roman Machek u něj studují na Institutu výtvarných fotografií v Opavě. Vyzdvihl jejich snahu pokračovat v sociální fotografii, které se sám věnuje.
"Seznámili jsme se s ním, když jsme připravovali knihu o ženách, které měly rakovinu prsu. Jmenovala se Úhel pohledu a my ho požádali, aby nám pomohl s výběrem fotografií. Od té doby s ním spolupracujeme," uvedl vedoucí sdružení fotografů Šimon Pikous.
URL| http://liberec.idnes.cz/fotograf-jindrich-streit-vystavuje-v-liberci-fas...