Život s kochleárním implantátem

05.02.2014 9:33

Petr LESÁK, moderátor:
Ztrátu sluchu označuje Světová zdravotnická organizace jako druhé nejtěžší postižení člověka, hned za mentálním. U dětí v raném věku navíc hluchota omezuje vývoj mozku. Už dvacet let ale lékaři dětem v Česku sluch navracejí a to díky takzvané sluchové neuroprotéze.

Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, redaktorka: 
Čtyřiadvacetiletý Filip Šára nám ukazuje přístroj, bez kterého se už od svých šesti let ve svém životě neobejde. Díky němu slyší - ohluchl po zánětu mozkových blan. Lékaři mu proto voperovali takzvaný kochleární implantát.

Filip ŠÁRA, pacient s implantátem:
Pak šlo akorát o to vypilovat nějak a zvyknout si na jednotlivé hlasy a vypilovat porozumění, ale myslím, že to šlo docela rychle.

Zdeněk KABELKA, přednosta Kliniky ušní, nosní a krční; 2.LF UK a FN Motol:
Kochleární implantát je vhodný pro všechny děti, které buďto se narodily neslyšící, anebo ohluchly v průběhu let po narození.

Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, redaktorka:
Důležité přitom je, aby byl funkční takzvaný sluchový nerv.

Tomáš TICHÝ, klinicko-technický inženýr:
Kochleární implantát obchází nefunkční vnitřní ucho a elektricky stimuluje zakončení sluchového nervu.

Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, redaktorka:
Specializované centrum pro kochleární implantace vzniklo před dvaceti lety v pražské motolské nemocnici. Lékaři během té doby operovali více jak 500 pacientů. Jedním z nich byl právě Filip, implantát ho opět vrátil mezi zdravé děti a vystudoval i vysokou školu. Svoji pomůcku sundavá jen při sprchování a když jde spát.

Filip ŠÁRA, pacient s implantátem:
Já to taky tak beru jako nedílnou součást, prostě jako kdybych najednou přišel nez nosu, kdybych přišel nez tohohle.

Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, redaktorka:
O výraznějším omezení nemluví ani devětadvacetiletý Miroslav Rada, který byl vůbec prvním českým dítětem, kterému lékaři v zahraničí operaci provedli.

Miroslav RADA, Čech s prvním implantátem /ze zahraničí/:
Já mám problém zejména v hlučném prostředí, když je ve skupině více lidí, anebo také s porozuměním cizímu jazyku.

Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, redaktorka:
Pokud je dítě neslyšící od narození, je nelepší doba pro operaci mezi prvním a třetím rokem života. I proto se lékaři snaží prosadit screening sluchu u novorozeňat. Pro TV Barrandov - Petra Květová Pšeničná.

Klíčová slova: