Víte, jak funguje psychoterapie uměním? Máte třeba chuť si vyzkoušet techniky arteterapie, muzikoterapie, biblioterapie, filmové terapie, dramaterapie nebo také taneční a pohybové terapie? Pak pro vás máme tip, jak na to. A pokud si ještě nejste jistí, pojďte si přečíst, co se pod těmito lákavými termíny vlastně skrývá.
Od 18. listopadu 2012 v Brně v rámci projektu Na víkend bezdětná probíhají jednodenní programy určené ženám na mateřské či rodičovské dovolené - přihlásit se ale mohou také ženy, které již mají rodičovskou dovolenou za sebou. Jedná se o neziskový projekt, organizovaný formou dobrovolnictví třemi studentkami psychologie a teorie umění. Program se skládá z různých druhů psychoterapie uměním, třeba právě arteterapie, muzikoterapie nebo filmové terapie. Oč v nich jde?
Muzikoterapie
Náplní muzikoterapie je práce s hudebními nástroji, aktivní nakládání s hlasem, poslech hudební produkce, práce s dechem, imaginace s hudebním podkladem apod. Jde tedy o různé techniky, jejichž spojovacím článkem je hudba ve všech svých podobách. Na kurzech muzikoterapie je možné si tyto techniky vyzkoušet a prožít pod vedením muzikoterapeuta.
Avšak hudba na nás má pozitivní vliv i tehdy, věnujeme-li se jí sami. Vlastimil Marek, autor knihy Hudba je lék budoucnosti, říká: "Existuje jeden druh hudby, který by mohl a měl spolehlivě zklidnit každého člověka: jeho vlastní zpěv. Jedním z největších objevů současnosti je zjištění, že když uvolníme hlasivky (mručením, zpěvem nejlépe táhlých písní, manter, nebo zpěvem samohlásky ááá či zpěvem indické mantry óm), uvolníme i emoční bloky." K poslechu tento autor doporučuje etnické nahrávky, world music, zvuky přírody a rozmanité styly hudby new age, které spolehlivě nabízejí to, co člověku pomáhá.
Biblioterapie
Zážitkové lekce biblioterapie pod vedením terapeuta či terapeutů probíhají formou poslechu příběhu a následnou imaginací a sdílením pocitů s celou skupinou. Je dobré rozvine-li se mezi účastníky diskuze o příběhu a jeho poselství či o emocích, které vyvolává. V rámci biblioterapie je možné vytvářet vlastní příběhy, psát krátké prozaické útvary či příběh zpracovat graficky, malbou, kresbou.
Biblioterapii čili terapii příběhem můžeme praktikovat také sami ve chvílích volna. Knihy a poselství, jež přinášejí, mají pozitivní vliv na psychiku člověka. Skrze příběhy se můžeme učit, inspirovat. Soustředění se na četbu je uklidňující a odvádí nás od běžné reality našeho života a na chvíli nám umožní odstoupit od vlastních problémů. Čtení osvěžuje mysl, dobrá kniha vám spraví náladu.
Arteterapie
Malování, kresba, tvoření koláží či vybarvování je nejznámější a snad nejdéle rozvíjenou technikou ze všech typů psychoterapie uměním. O arteterapii již vzniklo a stále vzniká množství odborných knih. Pod vedením terapeuta se této technice mohou věnovat odlišné skupiny osob, včetně jedinců s různými druhy postižení. Zajímavých výsledků je při výtvarném procesu dosahováno u lidí s autismem. Skrze arteterapii vedenou odborníkem lze otevírat a řešit různé vnitřní bloky či konflikty, rozvíjet způsoby sebevyjádření a komunikace a také pokládat otázky a nacházet odpovědi. Přičemž výtvarné dovednosti a talent nejsou podmínkou. Tím nejdůležitějším je chuť tvořit a dávat výtvarnou podobu našim myšlenkám a prožitkům.
Velmi příjemnou technikou, mající pozitivní vliv na psychiku je vybarvování či vytváření vlastních mandal. Jedná se nejčastěji o kruhové obrazce vycházející ze středu, při zadívání se na ně se nám může zdát, že obraz tančí. Skrze mandalu lze načerpat energii, klid, ale mandaly mohou také uzdravovat, jsou obohacením života. Pokud chvíle strávené s mandalami doplníte poslechem hudby, vzájemné působení tvoření a hudby znásobí váš prožitek, vaši pohodu.
Kde si toto vše vyzkoušet
V úvodu zmiňujeme programy Na víkend bezdětná i to, že právě tam si uvedené metody můžete vyzkoušet. Program je uzpůsobený tak, aby si ženy mohly zkoušet a poznávat nové techniky, rozvíjet se, relaxovat a sdílet své prožitky a příběhy s ostatními účastnicemi těchto zážitkových kurzů.
Jednotlivé nedělní programy jsou samostatné, můžete se zúčastnit jen v termínech, které vám vyhovují. Programy se konají v neděli 18. listopadu, 9. prosince, 27. ledna a 17. února. Cílem projektu od počátku byla cenová dostupnost, podařilo se získat podporu z Programu Think big, cena za celý nedělní program tak činí 200,- Kč. Více informací najdete na této stránce, máte-li dotazy, rády vám je zodpoví na tel. čísle 739 332 543 či na e-mailu nedomova.jitka@centrum.cz.
(Autorkou textu je Kristýna Mikscheová.)
URL| http://www.jarodic.cz/cz/zlepsete-svuj-zivot-psychoterapie-umenim-funguj...