»Nadhled Manželé Fojtíčkovi byli jedni z prvních, kteří začali nabízet v kraji služby pro lidi s mentálním postižením a duševním onemocněním. Nezisková organizace Ledovec má nyní více než 80 klientů, mezi nimi například lidi se schizofrenií.
Neziskovou organizaci Ledovec založili vystudovaní matematici Martin a Jana Fojtíčkovi před jedenácti lety poté, co se vrátili z ročního pobytu v terapeutické komunitě s lidmi s duševním onemocněním ve Velké Británii. Letos získali za svou práci ocenění Plzeňská ikona, na něž byli nominováni inovátoři a průkopníci.
"Ledovec jsme zakládali s představou, že budeme sociální práci nabízet jinak, než tomu bylo dosud běžné. Lidštějším způsobem. Když to tak lidé vnímají, je to fajn," hodnotí Martin Fojtíček a jeho manželka doplňuje, že vnímá pozitivně samotné ocenění sociální práce.
Ledovec nabízí spektrum služby pro lidi s mentálním nebo duševním onemocněním. Ač manželé pozorují určitou změnu v přístupu veřejnosti k těmto lidem, zdaleka ne vše je podle nich ideální. "Máme zkušenost, že když s klienty přijdeme někam my, vycházejí nám vstříc. Ať už v kině, na památkách nebo na úřadech. To se určitě změnilo," hodnotí Jana Fojtíčková. "Když ale jsou bez nás, tolerance ostatních příliš velká není. Například když jedou tramvají, jsou trochu nemotornější a do někoho omylem strčí, dostanou hned vynadáno," zamýšlí se Martin Fojtíček.
Na překážky naráží duševně postižení i ve svém blízkém okolí. Společnost se stále neumí s tímto typem nemocí vypořádat. "Pořád platí, že rodiče se stydí za děti, které duševní onemocnění mají. Lidé neví, co mají říct sousedce, která má někoho v rodině s touto nemocí," přibližuje Fojtíček s tím, že psychická onemocnění jsou zvláštní v tom, že nejsou vidět. "Jsou to takové divné nemoci. Neví se, čím jsou způsobené ani co všechno přinesou. Když si člověk zlomí nohu, ví přesně, z čeho úraz má a jaký je výhled do budoucna. U duševních nemocí to takhle není a to vnímá i společnost," přibližuje Martin Fojtíček. Podle něj se tedy drtivá většina pacientů potýká s rozpadem svých sociálních sítí.
Oba jsou ale přesvědčeni, že se i tak změnilo hodně. "Když jsme s lidmi s postižením začínali pracovat, brali jsme vozíčkáře na výlety i do malých vesnic. V tomhle směru už jsou dnes lidé určitě otužilejší, pohled na vozíčkáře je nijak nepřekvapí," říká Martin Fojtíček.
Další výraznou změnou je také odtabuizování psychiatrie. Dříve se mělo za to, že navštívit psychologa nebo psychiatra je ostuda. To už dnes neplatí. I kvůli tomu stále lehce přibývá lidí s diagnostikovanou psychickou poruchou.
Komunitu jsme zavrhli, museli bychom odmítat naše klienty Manželé Fojtíčkovi měli po návratu z Anglie představu, že založí komunitní bydlení. Plánovali, že v Ledcích budou společně se svými klienty žít a hospodařit. "Když jsme ale v roce 2003 stáli před volbou jak dál, rozhodli jsme se pro jiný typ služeb. Komunitní bydlení by znamenalo, že bychom v Ledcích mohli mít jen pět šest klientů," vzpomíná Fojtíček. To už v té době znamenalo, že by museli svých patnáct klientů odříct. "Takhle je to pro klienty mnohem lepší, my jim můžeme nabízet mnohem více služeb. V Ledcích se jich také může vystřídat daleko více," hodnotí vývoj Jana Fojtíčková.
Ledovec své služby neustále rozšiřuje. Původně fungovalo v Ledcích pouze terapeutické centrum, postupně se přidávaly další služby. "Vlastně to bylo vždycky tak, že jsme měli pocit, že naši klienti by potřebovali něco nového. A službu jsme pro ně vytvořili," vzpomíná Fojtíček. Takto vznikla Agentura podporovaného zaměstnávání, poradenské centrum v Plzni, chráněné byty a podporované vzdělávání. Třetím rokem funguje Cirkus Paciento, s nímž tým Ledovce objíždí psychiatrické léčebny.
Cirkus přijíždí vždy s týmem tří až čtyř lidí a v léčebně nacvičí s pacienty a zaměstnanci během několika dní hodinové představení. "Ukazujeme tím, že pacient není vyloučený jako někdo nemohoucí. Naopak může to být náš parťák na jevišti. Navíc se ukazuje, že třeba doktoři se při představení stydí mnohem víc než oni," popisuje Fojtíček. Výhodou Cirkusu Paciento je podle něj i to, že jej mohou předvést i mimo léčebny. Letos kromě nich přijel Ledovec s cirkusem také do dvou ústavů sociální péče.
Co manžele Fojtíčkovi mrzí, je, že nabídka sociálních služeb není koordinovaná. Z velké části je nabídka iniciovaná ze strany pacientů, rodiny nebo několika neziskových organizací. "Není to systémové," jsou přesvědčení oba.
Práci v neziskovém sektoru mají oba rádi. "Asi nejvíc mě na tom baví komunitní ladění. Není to, jako kdyby člověk chodil do práce, tady si člověk zažívá něco navíc," říká Jana Fojtíčková. "To mi dodává energii. Navíc je úžasné, když člověk vidí pokroky, které klienti dělají. Vidím, že se sunou dopředu, to je úžasný hnací motor," dodává.
Martin Fojtíček se k výsledkům snaží příliš neupínat. A to především kvůli charakteru onemocnění klientů Ledovce. "Duševní nemoc může člověk dostat během jednoho dne někam úplně jinam," vysvětluje. Hodnotí velmi pozitivně, jaký kolektiv se v Ledovci sešel. Líbí se mu také, že má relativní svobodu v tom, které činnosti se právě bude věnovat. "Můžu si vybrat, jestli budu zrovna v gumovkách u koz, budu cvičit na vystoupení Cirkusu Paciento nebo psát evropské projekty," zamýšlí se.
---
SERIÁL
Nadhled
Hosty pravidelné rubriky regionální přílohy MF DNES jsou zajímaví lidé z Plzeňského kraje, které jejich práce, zkušenosti a zážitky opravňují dívat se na život kolem nás s patřičným odstupem. Setkáváme se s nimi v kavárně CrossCafe BCB, v nejvyšším patře jediné plzeňské výškové budovy, kde je Plzeň jako na dlani.
»Pořád platí, že rodiče se stydí za děti, které duševní onemocnění mají. Lidé neví, co mají říct sousedce, která má někoho v rodině s touto nemocí.
PROFIL
Martin a Jana Fojtíčkovi (41 let)
Oba vystudovali matematickou statistiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Martin Fojtíček navíc vystudoval náboženské vědy na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Deset let učil filosofii, religionistiku a logiku na plzeňských gymnáziích. Jana Fojtíčková má dálkově vystudovanou také speciální pedagogiku a muzikoterapii. Ve školním roce 1998/99 žili v terapeutické komunitě s lidmi s duševním onemocněním ve Velké Británii. Po návratu iniciovali vznik neziskové organizace Ledovec (www.ledovec.cz), která poskytuje sociální služby lidem především s duševním onemocněním v Plzeňském kraji. Martin Fojtíček Ledovec řídí, jeho manželka vede terapeutické centrum v Ledcích. Za dobu existence pomohlo sdružení stovkám lidí, nabízí jim kromě denního stacionáře poradenství, sociální rehabilitaci nebo chráněné bydlení. Martin Fojtíček třetím rokem působí v Cirkusu Paciento (www.cirkuspaciento.cz), v němž tým terapeutů spolu s pacienty pořádá různé akce v psychiatrických léčebnách po ČR. Fojtíčkovi mají dva syny.
Foto: Fojtíčkovi Neziskovou organizaci Ledovec založili vystudovaní matematici Martin a Jana Fojtíčkovi před jedenácti lety.
Foto: Ladislav Němec, MF DNES
Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj