Změny v poplatcích

05.02.2014 9:23

Václav MORAVEC, moderátor:
Ono bohužel od Nového roku přijdou nemocnice o jeden ze svých zdrojů příjmů, a to je neznámá, kterou jsme tady v těch našich počtech kolem českého zdravotnictví neřešili. A to poplatek za pobyt v nemocnici. Připomeňme, že Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek v nemocnici s tím, že jeho výše je, cituji: "diskriminační". Ředitelka odboru dohledu nad pojišťovnami Ministerstva zdravotnictví Helena Rögnerová odmítá, že se nemocnice kvůli neexistenci poplatků za pobyt dostanou do finančních potíží, a budou zhoršovat péči.

Helena RÖGNEROVÁ, ředitelka odb. dohledu nad ZP, Ministerstvo zdravotnictví: 
To si nemyslím, protože budou přijímáni, přijímáni stejně jako do teďka. Jenom dopad na zdravotnická zařízení bude rozdílní. V nemocnicích to dělá malé procento z jejich příjmu. Oni jsou placeni za diagnózu. Ale v léčebnách dlouhodobě nemocných, psychiatrických léčebnách, nebo v lázních těch sto korun činí až deset procent. A jestli vypadne deset procent té denní úhrady od pojišťoven, tak je to významná čáska.A tyto zařízení se budou dostávat ještě do dalších vyšších problémů, než jsou nyní.

Václav MORAVEC, moderátor:
Výše citovaná slova ředitelky odboru dohledu nad pojišťovnami Ministerstva zdravotnictví Heleny Rögnerové potvrzuje i prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Podle něj kvůli neexistenci poplatků za pobyt v nemocnici přijde tuzemské zdravotnictví o zhruba dvě miliardy korun. Navýšení peněz za státní pojištěnce tak půjde i na tento výpadek.

Jaromír GAJDÁČEK, prezident Svazu zdravotních pojišťoven:
Problém bude, že od roku 2014 ta částka, která navyšuje ten odvod za státem hrazené pojištěnce, již to plně pokrývat nebude. Tam je problém jednak s těmi poplatky. Poplatky můžou, určitě budou velkým problémem pro lázně, určitě budou velkým problémem pro, nebo velkým výpadkem pro léčebny dlouhodobě nemocných a tu celou, tu stranu ošetřovatelské péče. Takže tam budeme muset dále o tom jednat. A určitě ty rezervy zdravotního pojištění, nebo jednotlivých zdravotních pojišťoven toto pokrýt nemůžou. Takže jednat se bude dále. Určitě se bude dále hovořit o dalších letech potom s novým ministrem, nebo podle toho, kdo, kdo to bude řešit. Tak ten problém tady bude. Ale myslím si, že lze dosáhnout toho, že v tom čase v závěru letošního roku a celý rok 2014 s výhledem teda na to příští období, že jsme schopní nějakým způsobem sanovat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vysvětluje v rozhovoru pro dnešní Otázky prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Tedy rébus se nám komplikuje. Jako zdravotní pojišťovny teď tvoříte zdravotně pojistné plány. Můžou nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných a lázně počítat s tím, že jim od prvního ledna vynahradíte ztrátu příjmů za ty neexistující poplatky za pobyt?

Zdeněk KABÁTEK, ředitel VZP:
Tak jistě nemohou počítat se stoprocentní kompenzací tohoto výpadku. Já musím říct, že tak, jak zaznělo z úst paní ředitelky Rögnerové, my si plně uvědomujeme, že ten nejzásadnější dopad bude do lázeňskejch, do lázeňských zařízení, do léčeben dlouhodobě nemocných. Tady jsme připraveni při sestavování našich, našich zdravotně pojistných plánů s jakousi mírou kompetence počítat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jakási míra kompenzace je co?

Zdeněk KABÁTEK, ředitel VZP:
Je to, je to navýšení úhrady za ten den pobytu v takovémto zařízení. Ta úhrada je od dne pobytu. Nevím, jestli to bude od těch sto korun. Ale bude to prostě nějakým způsobem, řekněme, limitně se blížit vykompenzování výpadku poplatků. Je to i z toho důvodu, že ten segment lázeňství i, řekněme, těch rehabilitačních ústavů a ústavů dlouhodobě nemocných, nebo léčeben dlouhodobě nemocných je v současné době ekonomicky velmi problematické situaci díky tomu, že je tam menší počet, menší počet.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak řečeno, léčebny pro dlouhodobě nemocné a lázně mohou počítat s tím, že mezi 90 až 100 korunami byste mohli vykompenzovávat ten od prvního ledna neexistující poplatek za pobyt v nemocnici?

Zdeněk KABÁTEK, ředitel VZP:
Jsem zde tlačen do toho, abych řekl číslo. Bude to hodně vycházet i z toho, jak nám budou, jak nám bude, jak nám bude vycházet, řekněme, modelace toho budoucího vývoje. Ale můžu tady deklarovat, že bude nějakým způsobem velmi, velmi následně kompenzován výpadek.

Václav MORAVEC, moderátor:
Říkáte, že se to bude téměř blížit té stokoruně. Proto jsem se chytil vaší odpovědi.

Zdeněk KABÁTEK, ředitel VZP:
Otázka je, co je téměř blížit. Může to být 70, může to být 90 korun.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takhle vy doma počítáte? Že 70 korun se blíží téměř sto koruně?

Zdeněk KABÁTEK, ředitel VZP:
Tak, jde to tak popsat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Tedy bude to víc než 70? Řekněme.

Zdeněk KABÁTEK, ředitel VZP:
Já nechci, já nechci tady zlehčovat to téma. Skutečně jsme si vědomi toho, že na ten segment dopadá, dopadá ten výpadek, řekněme, poplatků. To znamená, budeme se snažit v maximálně možné míře, kterou nám umožní ekonomická situace pojišťovny vykompenzovat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Nemocnice s tím počítat nemůžou?

Zdeněk KABÁTEK, ředitel VZP:
Nemocnice, uvidíme, jakým způsobem bude nastavena úhrada. V současné době ten prostor pro to, abysme kompenzovali výpadek, řekněme, zrušením poplatků, tak tady velký není.

Klíčová slova: