Zooterapie

04.02.2014 16:25

Terapie se zvířaty využívá pozitivního působení a léčebného kontaktu zvířete a člověka. Animoterapii nebo též zooterapii dělíme podle druhu zvířete, které pro terapeutické působení využíváme a dále podle jejího zaměření: tedy na působení a pozitivní vliv psychický a fyzický.

Typy a formy animoterapie

Mezi neznámější a nejrozšířenější druhy animoterapie, se kterými se můžeme setkat patří: * canisterapie - léčebné využití psa, * felinoterapie - léčebné využití kočky, * hipoterapie a hiporehabilitace - léčebné působení koně.
Méně známými a méně rozšířenými druhy terapie se zvířaty jsou: * ornitoterapie - léčebné využití ptactva, * lamaterapie - léčebné využití lamy (často v rámci ergoterapie - pracovní terapie), * delfinoterapie - využití léčebného působení delfínů, * terapie za pomoci malých zvířat - nejčastěji se využívají akvarijní rybičky, plazi, různí drobní savci (křečci, morčata, fretky) - pro chov a kontakt se zvířaty, * terapie za pomoci hospodářských zvířat (ovce, kozy, prasata, krávy) - využívaná především v rámci pracovní terapie a farmingterapie u osob s psychosociálními problémy.
Terapeutické farmy jsou ve světě rozšířené jako prostředek pro návrat lidí k přirozenému biorytmu a respektu k životnímu prostředí.
Zooterapii lze dále dělit na Animal Assisted Therapy (AAT) - kde je zvíře součástí te -rapeutického procesu - a Animal Assisted Activities (AAA): ve formě pasivní (pozitivně působí pouhá přítomnost zvířete - např. umístění akvária s rybičkami do čekárny u lékaře), ve formě interaktivní - rezidentní, kdy zvíře žije v daném léčebném ústavu permanentně a součástí terapeutického působení může být i péče o zvíře (využívá se především koček, králíků), forma interaktivní - návštěvní, kdy terapeut, většinou zároveň i pán zvířete, dochází do ústavu (nejčastěji se psem - canisterapie).

Působení zvířete na člověka

Zooterapie je druhem léčebného působení, které využívá zvířat.
Již samotná přítomnost živého tvora většinou vyvolává u klienta pocit klidu a bezpečí. Snižuje stres a napětí, prokázáno je i snížení krevního tlaku. Zvíře má rovněž schopnost vyvolat u člověka silné emoce, a tím podporuje psychickou stimulaci, uvolňuje komunikaci a všeobecně podporuje psychický i fyzický stav klienta. Využití tohoto působení je skutečně široké. Prostřednictvím zvířete lze rovněž snadněji navázat terapeutický vztah mezi terapeutem a klientem.

Z historie animoterapie

Pozitivní účinek soužití se zvířaty byl znám už od počátků domesti -kace různých živočišných druhů. Pomocí zvířat lze ovlivnit široké spektrum tělesných i duševních obtíží člověka. V dnešní době, kdy lidstvo nalézá dávno objeve -né, jsme překvapeni genialitou těchto metod, které vycházejí z jejich přirozenosti. Rytmus současné doby odloučil člověka od přírody, změny životního stylu vedou k narůstajícímu stresu a psychickým i fyzickým obtížím. Historie člověka je spojena se soužitím s domácími zvířaty, v průběhu let se vyvinula mezi člověkem a zvířetem jakási "sociální symbióza". V současné době tato vazba ztratila mnohé ze své samozřejmosti, na jedné straně stoupá počet domácích zvířat chovaných ve městě, na straně druhé se zvětšuje odstup od pří -rody.
Od pradávna využívali lidé léčebný a pozitivní kontakt se zvířaty různým způsobem. Mezi první domestikovaná zvířata patří pes a některá hospodářská zvířata. Již od osmého století našeho letopočtu se setkáváme se zmínkami o tom, že byli k různým léčebným účelům využíváni psi.

Canisterapie

Canisterapie je jednou z forem zooterapie, která využívá pozitivního vlivu psa na psychiku a fyzické zdraví dítěte nebo dospělého. Zdraví je zde myšleno přesně v duchu definice zdraví WHO (Světové zdravotnické organizace): stav úplné psychické, fyzické i sociální pohody. Úspěchy této metody jsou znatelné a subjektivně pozitivně hodnocené, ale i objektivně měřitelné. Lidé v přítomnosti zvířete ožívají, zapomínají na své problémy nebo bo -lesti, jejich psychický a fyzický stav se zlepšuje. Psi se dorozumívají především řečí těla, umět dobře číst řeč těla druhého psa zajišťovalo přežití v přírodě. Pes je nejstarším domestikovaným zvířetem a za tu dobu co žije s lidmi se naučil dobře číst řeč těla člověka. Psi, kteří byli vychováváni v těsném kontaktu s lidmi, mají schopnost vcítit se do psychického a fyzického stavu člověka a podle toho se chovat, navíc instinktivně respektují bio -logický věk člověka.
Při terapii je podstatný terapeut, jeho zodpovědný a fundovaný přístup k terapii a povaha a výcvik psa. Terapie probíhá individuálně nebo ve skupinkách, ale vždy pod dohledem psovoda - canisterapeuta nebo canisasistenta.
Canisterapie je vhodná u dětí s fyzickým nebo mentálním postižením, u dětí s kombinovanými postiženími a u dětí, které jsou fyzicky zdravé, ale trpí psychickými poruchami, problémy v chování, depresemi, apatií nebo jsou z citově chudého prostředí. Hojně je této terapie používáno při práci s týranými dětmi. Dobrých výsledků je dosahováno při práci s dětskými onkologicky nemocnými pacienty.
Terapie se psy se úspěšně využívá i v geriatrii. V domovech pro seniory nebo léčebnách pro dlouhodobě nemocné často chybí taktilní podněty. Pes nebo i jiné zvíře může naplnit potřebu člověka po doteku, kontaktu, pomazlení. Je součástí komplexní terapie v geriatrii (demence, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, deprese, maladaptace, ztráta důvodu k žití ad.). Dále se využívá při navazování kontaktu s obtížně komunikujícími klienty, při práci s mentálně či smyslově postiženými, u některých psychiatrických diagnóz (úzkost, deprese, fobie), v logopedické a rehabilitační praxi (zde zejména jako motivační prvek) nebo při výskytu apatie.
Zřejmě nejznámější využití práce canisterapeutického psa je tzv. polohování se psy. Neobyčejně vysoká je úspěšnost canisterapeutického polohování a zároveň prohřívání, kdy dochází k uvolnění svalstva klienta. Viditelné výsledky této metody zaznamenáváme u klientů, kteří trpí svalovými křečemi a třesem. Pacient reaguje nejen na teplotu těla psa, ale rovněž na rytmus jeho srdce a dech, čehož se využívá v relaxaci se psy, kdy dochází ke zklidnění klienta, často se tímto způsobem rovněž upraví jeho krevní tlak i nálada.
Během každé canisterapeutické jednotky musí být přítomen canisterapeut, případně i fyzioterapeut. Ke canisterapii se využívají pouze canis -terapeutičtí psi s osvědčením v doprovodu osoby, pro kterou bylo osvědčení vydáno. Při využití této metody je nutno přihlédnout k alergiím nebo patologickému strachu ze psů a pro terapeutickou práci s dětmi je zapotřebí souhlasu rodičů.

Felinoterapie

V České republice je felinoterapie neboli terapie za přítomnosti kočky méně známým pojmem.
Není tak rozšířená jako canis- nebo hipoterapie, avšak její přínos a pozitivní účinky rovněž nelze opomenout.
Její využití je ideální v léčbě neuróz, stresu, neklidu, léčbě psychických potíží a úzkostí. Nespornou výhodou felinoterapie je, že může probíhat i v omezených prostorových možnostech.

Hipoterapie a hiporehabilitace

Hlavní klientskou skupinou využívající léčebného působení koně neboli hipoterapie a hiporehabilitace jsou děti s DMO - dětskou mozkovou obrnou; tohoto způsobu léčby využijí rovněž klienti s narušenou hybností různého druhu - skolióza, narušený nebo omezený pohyb v důsledku různých onemocnění a úrazu, ztráta končetin a podobně.
Hipoterapie je ve své podsta -tě metodou fyzioterapie, která využívá přirozený pohyb a krok koně, využívá přenosu impulzů koňského hřbetu na klienta. Klient zaujímá na hřbetě koně takovou polohu, která odpovídá jeho možnostem; pokud není schopen polohy vsedě, potom vleže nebo s oporou o předloktí.
Kůň má podobný pohybový stereotyp jako člověk, tudíž je při tomto typu rehabilitace centrální nervová soustava člověka nucena reagovat a zpracovávat vjemy a impulzy tak, jako by tomu bylo u normální lidské chůze.
Při jízdě na koni je člověk nucen udržovat rovnováhu a kontrolovat své pohyby, což má pozitivní vliv na posílení koordinace pohybů, posílení stability, zvýšení pohyblivosti klienta.
Teplota koně napomáhá fyzickému uvolnění, následkem čehož se dostavuje celkový psychický odpočinek a uvolnění. Podobně jako u felinoterapie a canisterapie působí i hipoterapie psychoterapeutickým účinkem.
Zooterapie je doplňková metoda podpory zdraví vhodná pro děti, dospělé i seniory. Kontakt se zvířetem přináší psychické uvolnění a pohodu a celkově pozitivně působí na fyzický i psychický stav člověka.

Literatura: http://terapie.zdrave.cz/hipoterapielecba-konskym-hrbetem/ http://www.animoterapie.cz/ Animoterapie aneb Jak zvířata léčí, Zoran Nerandžič, Albatros, 2006.
Doplňkové metody podpory zdraví, Diplomová práce, Jana Gajdošová, Masarykova univerzita Pdf, 2009.

Foto:

O autorovi: Mgr. Jana Gajdošová Pedagogická fakulta MU Gajdosova.jana81@email.cz

Klíčová slova: