Zrak jak ostříž

04.02.2014 17:31

Kdo by si nepřál dobře vidět až do konce života. Kondici zraku dokáže zásadně ovlivnit VHODNÁ STRAVA, dostatek odpočinku a jednoduchá cvičení.

Moderní způsob života žádá od očí mnoho. Člověk neustále - alespoň jedním okem - sleduje televizi, obrazovku počítače či chytrý telefon a takové zatížení zraku je třeba vyrovnávat. Základním stavebním kamenem dobré kondice je i u zraku výživa.   

Už naši prapředci věděli, že na oči je dobrá mrkev. A měli pravdu, protože oranžová a červená zelenina i ovoce představují pro tělo důležitý zdroj vitaminu A a jeho předstupně provitaminu A neboli beta-karotenu. Obě látky jsou důležité pro tvorbu zrakového purpuru (rodopsin), což je zrakový pigment citlivý na světlo. Jestliže se vitamin A tělu nedostává, začnou světločivné buňky ve své funkci selhávat, zpomalí se adaptace zraku na tmu a výsledkem je šeroslepost, při níž člověk špatně vidí za tmy i za stmívání. Vitaminy C a E (víc v tabulce) chrání světločivné zrakové buňky před neblahým působením volných radikálů. Agresivní kyselinová spojení se ve zvýšené míře objevují především v těle kuřáků anebo při vystavení prudkému UV záření. Buňky pomáhá chránit také zinek a selen: oba prvky jsou obsaženy v rybách a celozrnných výrobcích. Neméně důležitá je i zelená zelenina, jako je špenát, kapusta kadeřávek, brokolice nebo zelené fazolky. V ní obsažená rostlinná barviva (lutein a zeaxanthin) chrání před degenerací žluté skvrny neboli makuly, která je na oční sítnici místem s největší hustotou čípků a nejostřejším viděním. Při makulární degeneraci, která zpravidla přichází se stárnutím, se postupně poškozuje žlutá skvrna. 
Účinně lze předcházet také syndromu suchého oka. Zásadní je, aby tělo přijímalo dostatek tekutin. Krom toho pomáhají nepříjemný stav zlepšit některé mastné kyseliny, které jsou obsaženy například ve lněném oleji nebo mořských rybách. Při jejich dostatku zůstává slzný film v oku neporušený a rohovka nemůže vysychat. Největší problém pro oči je v tomto ohledu soustředěné sledování obrazovky, při němž člověk nedostatečně často mrká. Oko se pak automaticky mnohem méně zvlhčuje slznou tekutinou a vysychá. Existují však malé triky, které dokážou pomoci.
Pokaždé, když si vzpomenete, rychle dvacetkrát za sebou zamrkejte anebo alespoň na pár vteřin zavřete oční víčka. Také uvolnění zrakových svalů lze docílit jednoduchým cvičením. Podržte si před nosem ukazováček a zaostřete na něj zrak, pak očima vyhledejte nějaký vzdálený objekt. Potom se podívejte zpět na svůj ukazováček a znovu do dálky. Očím dělá dobře také pobyt na čerstvém vzduchu, kdy mohou bezcílně těkat po okolní krajině.

Zdravá pastva pro oči
Potravina Vlastnosti

Rybíz Stejně jako paprika a citrusy obsahuje rybíz velké množství vitaminu C, který pomáhá chránit zrak.
Červená řepa Beta-karoten, který je v ní obsažen, zajišťuje, že světločivné buňky na sítnici oka pracují optimálně.
Olej z pšeničných klíčků Vysoký obsah vitaminu E chrání oči před poškozením světločivných buněk, například UV zářením.
Lněný olej Mastné kyseliny omega-3 a omega-6 , které jsou součástí lněného oleje, blahodárně působí při syndromu suchého oka. Brokolice Obsahuje důležité látky, které pomáhají chránit sítnici. Zásadní je lutein a zeaxanthin.
Mořské ryby Mastné kyseliny z rybího masa potřebuje tělo pro tvorbu slzného filmu v očích.
Luštěniny Zinek, který tělu poskytují luštěniny, se společně s beta-karotenem stará o dobré vidění i za šera.
Borůvky Všechny temně modré bobule obsahují antokyany, které přispívají k posilování stěn očních cév.
Celozrnné výrobky Jsou bohaté na zinek, který patří i mezi látky chránící světločivné buňky.
Rajčata Lykopen obsažený v rajčatech udržuje v dobré kondici buňky oční sítnice a stěny jemných cévek, které vyživují oko.

Foto: RAJČATA Pro všechny, kteří často namáhají oči, například u počítače, je tato zelenina obzvlášť důležitá.
Foto: SVĚTLÍK (Euphrasia) V podobě homeopatických kapek pomáhá při zánětu očních spojivek, anebo když začnou oči slzet v důsledku podráždění pylovou alergií.
Foto: MRKEV Ovoce a zelenina zbarvené v jasně oranžových až červených tónech dodávají tělu látky důležité pro dobré vidění. Pokud chcete svému zraku ještě víc prospět, provádějte denně drobnou oční gymnastiku.
Foto: ŠPENÁT Stejně jako roketa nebo řeřicha je špenát bohatý na rostlinné barvivo lutein. Dostatek luteinu ve stravě dokáže předcházet degeneraci důležité části sítnice - žluté skvrny, která bývá spojená se stárnutím oka.
foto: Flora Press, Botanical Images, jump fotoagentur, M. Sandkuehler, M. Staffler, M. Lietzau, A. Doll, K. Nennstiel

O autorovi: Připravil: Petr Laně,

Klíčová slova: