Zraková „laboratoř“ pomůže dětem s těžkou vadou zraku
V olomoucké pobočce Společnosti pro ranou péči vznikla unikátní místnost pro vyšetření a stimulaci zraku dětí se zrakovým postižením. Speciálně upravený prostor pomůže podpořit rozvoj zachovaných zbytků zraku dětem od narození do sedmi let nejen z Olomouckého kraje.
Nová specializovaná vyšetřovna pomůže včas zjistit míru postižení zraku dítěte. Následnou stimulací a podporou zraku pak lze rozvíjet jeho zbytky a do určité míry eliminovat dopady vrozených vad zraku na kvalitu života.
To potvrzuje i Petra Navrátilová, instruktorka stimulace zraku a jedna z desítky zaměstnanců olomouckého střediska: „Lidské oko se vyvíjí zhruba do věku sedmi let, také z tohoto důvodu může raná péče hrát zásadní roli. Už pouhá schopnost rozlišit světlo a tmu má velký význam pro kvalitu celého dalšího života.“
Kromě funkčního vyšetření zraku vedou zrakové instruktorky vstupní jednání s rodiči dětí, kteří do Společnosti pro ranou péči přicházejí od specializovaných lékařů s diagnózou těžkých zrakových a kombinovaných vad.
Ženy v bílém aneb Jak funguje zraková „laboratoř“
Vyšetřovna je celá bílá, a to včetně výmalby, nábytku a koberce. Speciálně navržená svítidla o světelném toku 10 000 lumenů s funkcí nastavení intenzity osvětlení dle potřeb každého dítěte, splňují požadavky speciálně pedagogického vyšetření, tzv. funkčního vyšetření zraku. Místnost lze také zcela zatemnit roletou, která nepropouští denní světlo. Prostředí okolo dítěte totiž nesmí při vyšetření působit rušivě, což zajišťuje právě bílá barva vybavení.
„Vše je nastaveno tak, aby silný podnět pro zrak zaujal dítě, a to podnět zafixovalo. Už to je první součást stimulace,“ upozorňuje Petra Navrátilová.
Ve zrakové místnosti probíhá testování zraku a úrovně vidění dětí raného věku. Na základě výsledků vyšetření doporučí rodičům plán pro zrakový trénink a péči. S ohledem na zdravotní stav a míru postižení zraku jsou voleny typy podpory.
Mezi nejčastější patří okluze tedy klapka na oko k „procvičování“ očí, světelný panel pro podporu citlivosti na světelné podněty nebo kontrastní herní prvky pro orientaci v prostoru a nácvik motoriky.
„Na první pohled jde o zcela běžné věci. Ale dítě se zrakovým postižením se bez zkušeného průvodce, které raná péče nabízí, těžko obejde. Naši vyškolení poradci pak jezdí přímo do rodin a pomáhají rodičům zvládnout těžkou životní situaci,“ dodává Petra Navrátilová.
Vytvoření místnosti, nákup vybavení a odborných pomůcek pro ranou péči o zrakově postižené děti vyšlo na čtvrt milionu korun. Projekt finančně podpořila Nadace Leontinka, Nadační fond Českého rozhlasu ve sbírce Světluška, Olomoucký a Zlínský kraj.
Silvie Šavrňáková