Jan ZIKA, moderátor:
Úřady práce začnou tento týden rozesílat dopisy majitelům rušených sKaret. V něm jim podrobně vysvětlí, jak mají postupovat. Všichni by měli dostat informace nejpozději do konce měsíce. Průkazky má v současné době, připomínám, přes 270 tisíc lidí. Úřady práce na ně do konce září vyplatily skoro tři miliony dávek celkem za 14 miliard korun.
redaktor:
Peníze na konta k sKartám dorazí naposledy v březnu. Na konci dubna potom Česká spořitelna účty zruší. Do té doby si musí lidé vybrat novou formu přijímání dávek. A ve hře jsou jen dvě. Buď převodem na běžný účet nebo složenkou.
Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí; Úřad práce ČR:
V případě, že člověk používá sKartu, to znamená, že s ní například platí v obchodě, vybírá z bankomatu a podobně, tak je podstatné datum 31. ledna příštího roku. Do té doby budou muset úřadu práce nahlásit, jaký způsob výplaty dávek preferují.
redaktor:
Je potřeba vyplnit formulář na webu. Na úřad ho potom stačí jen poslat poštou. Lidé, kteří sKartu vůbec nepoužívají nebo jim dávky chodí na jejich běžný účet, nic měnit nemusí.
nejmenovaná osoba:
Pokud si držitelé sKarty nechávají přeposílat dávky z účtu sKarty na jiný účet, budou jim tam automaticky vypláceny přímo od dubna 2014. Nemusejí tedy úřadu práce nic oznamovat.
redaktor:
Problém ale bude mít zhruba třicet tisíc handicapovaných, kterým sKarta slouží i jako průkaz zdravotně postižených. Ti budou muset na úřad zajít osobně a vyřídit si výměnu průkazky.
Václav KRÁSA, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR:
Jsou v nevýhodě proti ostatním lidem, kteří nemají ten průkaz ZTP či TZP/P, protože ti prostě sKartu pouze zahodí.
redaktor:
Úřad práce začal sKarty vydávat loni v létě. Kritizovaný projekt zavedl bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Parlament potom systém ukončil. Stát za něj zaplatil přes 80 milionů a zrušení průkazek vyjde na dalších víc než pět milionů korun.