Právě dnes probíhá ojedinělá osvětová direct-mailingová akce s názvem “Zvenku se loupe, ale uvnitř je skvělý” směrem k 400 významným adresátům. Těmi jsou personální a generální ředitelé největších českých zaměstnavatelů, státní správy a samosprávy, zákonodárci a redakce nejvýznamnějších českých médií. Každý z manažerů oslovených touto kampaní dnes získá malý dárek se symbolem kampaně – francouzským loupákem croissantem a s informací o nemoci zvané lupénka neboli psoriáza. Direct-mailing doplňuje tisková inzerce a reklamní bannery v personalistických tiskovinách a na webových serverech, které personalisté navštěvují.
Krabičku na croissant vyrobila společnost Czech office s. r. o. (www.czechoffice.cz), držitel ochranné známky Práce postižených. Croissant pak upekli zaměstnanci pekárny Na Návsi. Ta je jedním z projektů na podporu zaměstnávání lidí s mentálním postižením neziskových organizací Etincelle, o.s. a Startujeme, o.p.s. (www.etincelle.cz)
Stejně jako v letech předešlých, i letos se snaží Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) více upozornit na pacienty s jednou vybranou diagnózou. Tou se pro letošní rok stala lupénka neboli psoriáza.
Hlavní myšlenkou kampaně je „Nebojte se zaměstnávat lidi s lupénkou”. Cílem akce je prohloubit informovanost zaměstnavatelů o daném onemocnění, zdůraznit neškodnost a neinfekčnost onemocnění pro okolí a změnit tak v pozitivním duchu jejich pohled na uchazeče o zaměstnání s touto nemocí.
Lupénka - psoriáza je totiž jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění, o kterém panuje řada mýtů a desinformací. V evropských zemích postihuje v průměru kolem 2 % obyvatel. V České republice se odhaduje počet lidí s psoriázou na téměř 260 tisíc, a to v různě těžkých formách.
Lidé s lupénkou patří do kategorie těch osob zdravotním postižením, které mají jedno z nejhorších uplatnění na trhu práce. Dle statistiky jim patří 4. místo napříč všemi diagnózami. Zaměstnavatelé se často nemoci bojí, mají strach z „nákazy“. Dle údajů MPSV v roce 2010 pobíralo 1382 pacientů s lupénkou invalidní důchod. Pokud by našli práci, jejich zaměstnavatel by mohl ušetřit téměř 200 tisíc korun ročně na příspěvcích státu a na slevách na dani z příjmů.
Fakta o psoriáze:
- Psoriáza je chronické onemocnění postihující každého padesátého člověka ve všech částech světa.
- Není nakažlivá – nikdo ji nemůže „chytit” od jiné osoby.
- Psoriáza se může objevit všude, dokonce může pokrývat celé tělo.
- Existují účinné léky, které zvládají projevy psoriázy.
V České republice bylo v roce 2011 léčeno moderní (tzv. biologickou) léčbou celkem 826 pacientů. Podle epidemiologických údajů by ale mělo splňovat kritéria téměř 60 tis. pacientů. Bez účinné léčby může být psoriáza nemocí, která vede k invaliditě již v mladém věku. Pokud není pacient včas a dobře léčen, vede to ke zkrácení délky života, ztrátě produktivity a tedy i zatěžování sociálního systému (invalidní důchody, nemocenská, soc. příspěvky atd.). Při včasné léčbě dochází k udržení soběstačnosti, práceschopnosti, zlepšení kvality života. Pouze zahájení včasné a vhodné léčby může těmto ztrátám zabránit.
Celý projekt bude vrcholit 23. října 2012, kdy u příležitosti Světového dne lupénky organizuje NFOZP v Praze „Konferenci o zaměstnávání OZP“, s akcentem právě na lupénku a řadu vzdělávacích akcí pro pacienty s touto diagnózou.
Partnery projektu jsou: ABBOTT Immunology, Czech Top 100, Česká dermatovenerologická společnost, Dermatologický univerzitní nadační fond a organizace pacientů s lupénkou SPAE. Partnerem v oblasti logistiky, který se postaral o distribuci a doručení zásilek, je spediční společnost DPD.
Mediálními partnery jsou: Economia, iHNED, Zdravotnické noviny, Wolters Kluwer ČR, a.s., Peoplesource v.o.s., People Management Forum a SPRÁCE.CZ
Více informací o lupénce najdete na www.ipsoriaza.cz
Hana Potměšilová