Zvýrazněným tématem konference INSPO bude využití umělé inteligence ke zvýšení kvality života
Čím mohou přispět nejnovější poznatky neurověd, 3D tisk, nanotechnologie a internet věcí ke zlepšení života lidí se zdravotním postižením, to byla témata úvodních přednášek posledních ročníků konference INSPO. Zvýrazněným tématem letošního 19. ročníku, který se uskuteční 30. března v Kongresovém centru Praha, bude umělá inteligence. Účastníci se seznámí s konkrétními příklady, jak už nyní pomáhá lidem se specifickými potřebami.
Přelomový projekt Seeing AI vede v Londýně Saqib Shaikh, softwarový inženýr Microsoftu, který je nevidomý. Díky síle cloudu a umělé inteligenci vytvořil volně dostupnou aplikaci, která lidem se zrakovými problémy ulehčuje běžný život tím, že mění vizuální svět na akustický. Aplikaci stačí namířit na objekt, který vás zajímá, a ona zvukově popíše, co vidí.
Seeing AI dokáže přečíst menu v restauracích, identifikovat peníze, nebo poznat přátele a lidi okolo vás. Například jeden nevidomý učitel naučil program poznávat své studenty. Když namíří telefon proti dveřím, začne aplikace postupně říkat jména studentů, kteří vcházejí do třídy.
S překonáváním jazykových bariér zase pomáhá řešení Microsoft Translator, které lidem se sluchovým omezením slouží jako dodatečný komunikační nástroj. Na americké Rochester Institute of Technology tvoří neslyšící studenti téměř desetinu školní populace, a proto během školních přednášek používají program Presentation Translator.
Ten v rámci programu Powerpoint nabízí živě funkci, která s využitím umělé inteligence rozpozná mluvenou řeč a okamžitě ji převádí na psaný text, který studenti vidí v počítačích nebo mobilech. Pokud studentům například vyhovuje jiný jazyk než angličtina, mají možnost překladu na svých zařízeních do více než 60 jazyků. Ve své přednášce Hector Minto, odborník na technologie pro zpřístupňování, přiblíží také grantový program Microsoftu "AI pro život bez bariér", jehož cílem je pomoci lidem s postižením zapojit se do práce a života.
Pozadu nezůstávají ani tvůrci v Česku. Ostravská společnost Benetronic před čtyřmi lety představila na konferenci INSPO inteligentní kompenzační pomůcku MouthMouse. Nyní přichází s konceptem chytré asistence. Tento systém, který využívá umělou inteligenci, dokáže pouhou jedinou fotografií pořízenou například mobilním telefonem nastavit inteligentní kompenzační pomůcku Benetronic a MouthMouse na míru klientovi - uživateli.
Lze tak nastavit, jak si přeje klient pomůcku ovládat (například ústy, dotykem, jazykem) a co konkrétně má pomůcka ovládat (například televizi, rádio, telefon, alternativní komunikaci). Není zapotřebí číst návody, není nutná hlubší technická znalost – stačí jediná fotografie pořízená mobilním telefonem.
Tento koncept má pomoci posunout moderní péči, způsob jejího provádění a kvalitu života člověka o další krok kupředu.
Program konference INSPO na www.inspo.cz/inspo-2019 uvádí řadu přednášek, které jsou tematicky zaměřeny na uživatele s různým zdravotním postižením. Navíc přednášky doplní širokou nabídkou pomůcek a služeb více než 30 vystavovatelů. Zájemci o konferenci se ještě mohou zaregistrovat na www.inspo.cz/registrace.
Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jsou Autocont, CZ.NIC, ČSOB, Microsoft, Skupina ČEZ a Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Konferenci pořádá BMI sdružení.