Vzdělávací program reaguje na skutečnost, že osoby, které nemohou samy za sebe jednat, si mohou svým konáním velmi ublížit (mohou dělat dluhy, neúčelně a prodělečně prodávat majetek, rozhodovat se v osobních záležitostech ke své škodě). Jejich problematiku upravuje nový občanský zákoník, který k tomuto účelu nabízí široké možnosti. V rámci programu tak je osvětlena celá řada palčivých otázek. Kdy už je nutné omezit svéprávnost a kdy, a v jakém případě, je vhodnější jiný institut? Jak nám v sociální práci může pomoci zastupování a kdy je vhodná podpora? Jak a kdo v praxi podává návrh na omezení svéprávnosti? Kdy je vhodnější zastupování? Kdy bude platit jen plná moc? Jak soudy rozhodují? Kdo a jak se má starat, co musí vyřídit, kde se osoba bude zodpovídat? Jaké má oprávnění a povinnosti opatrovník, zástupce nebo podpůrce? Jak formálně postupovat, jak pomáhat lidem s postižením, co mohou a co nemohou? Jaký dopad má jejich postižení do smluvního práva s poskytovatelem sociálních služeb, kdo, kdy, jak a co podepisuje a za co kdo odpovídá? Kdo a kdy hradí škodu? Vzdělávací program mapuje problematiku z pohledu sociálních služeb.
Přednáší renomovaná lektorka Mgr. Radka Pešlová.
Cena kurzu je 1850,- Kč.
Účastníci obdrží osvědčení o absolvování kurzu.
Občerstvení je samozřejmostí.
Více o naší společnosti, kontakty a přihlášky na kurzy najdete na http://www.ibb.cz/
Program kurzu:
1. Úvod
2. Vymezení zákonného rámce. Vymezení základních pojmů pro sociální pracovníky v sociálních službách
- Opatrovnictví v rámci nového občanského zákoníku, zákona o sociálních službách, souvislost se správním řádem, zákonem o zvláštních řízeních soudních a občanským soudním řádem.
- Pojmosloví: svéprávnost, omezení, právní jednání, opatrovnictví, zastupování, podpora, plná moc.
3. Právní jednání (podpis smlouvy o poskytování sociální služby, dodatků) – platnost / neplatnost
- Kdy se může osoba podepsat (musí rozumět obsahu, musí být schopna podpisu?); kdy nahrazujeme podpis opatrovníkem, podpůrcem, zástupcem, plnou mocí; zastupování; jak a kdy bude platná smlouva o poskytování sociálních služeb, když nebude podepsaná opatrovníkem.
4. Jednání s opatrovníkem z pohledu sociálních služeb
- Práva a povinnosti opatrovníka, vyúčtování, informování, součinnost se soudem (zprávy), připomínky, schvalování.
5. Návrh / podnět na omezení svéprávnosti nebo zastupování
- Podávání návrhu /kdo a kam/, náležitosti návrhů / podnětů, účastníci řízení, průběh řízení, výsledek řízení.
6. Jednání se zástupcem
7. Postavení opatrovance
- Co si může opatrovanec nebo zastoupený sám rozhodnout? S čím může nakládat? Souhlasy za opatrovance, zastupované – kdy, kde a co?
8. Odpovědnost za škodu
- Odpovědnost za škodu z pohledu opatrovníka, pracovníka sociální služby a opatrovance.