Ve čtvtek 07.11.2024 proběhne akreditovaná přednáška na téma
Odvolání a námitky (příspěvek na péči, kompenzační pomůcky, průkazky a invalidní důchod) pro neprávníky - webinář
(od 9-15 hod. v prostředí Teams).
Přednášku bude lektorovat Mgr. Radka Pešlová, právnička věnující se sociálnímu a opatrovnickému právu.
Cena 1 790 Kč/osobu (cena bez DPH, nejsme plátci DPH).
Přihlásit se můžete zde: https://www.socialniradce.cz/akreditace/odvolani-a-namitky-specifika-nar...
Přednáška je akreditovaná pro úředníky i sociální pracovníky (MPSV i MV ČR):
- AKREDITACE MV průběžné vzdělávání pro:
- úředníky: AK/PV-502/2021
- vedoucí úředníky: AK/VE-295/2021
- AKREDITACE MPSV
- A2021/0986-SP/VP
Čím se budeme zabývat:
ANOTACE
Správní řízení není jen o podání žádosti, posouzení a postupu v průběhu stanovování nároku. Někdy nemusí řízení probíhat nebo dopadnout ke spokojenosti klienta a klient by měl mít možnost využít opravné prostředky určené pro správní řízení. V rámci sociálních služeb a práce na obci se pracovníci setkávají s takovými klienty, kteří nejsou spokojeni s přiznanými sociálními dávkami. Na tyto instituce se obrací o pomoc. V rámci sociálního poradenství by měl být pracovník sociálních služeb a pracovník sociálního odboru na obci být schopen vysvětlit klientovi posudková kritéria a měl by alespoň základní formou být schopen pomoci s podáním opravných prostředků. Pracovník by měl být schopen klientovi vysvětlit lhůty, působnost, jaký opravný prostředek je možný a jakou formou a s jakými náležitostmi musí být podán. Pracovníci na obci by měli být schopni pomoci sepsat takovéto podání.
PROGRAM
Úvod – představení lektora, uvedení kurzu a jeho cíle, očekávání účastníků, úvod do problematiky: představení zákonného podkladu a literatury.
Vymezení legislativního rámce. Vysvětlení pojmů (v praxi) - vyjasnění prováděcích vyhlášek pro invalidní důchody/příspěvek na péči/průkazky - základní vysvětlení rozdílu mezi danými dávkami - vysvětlení rozdílu mezi námitkou v řízení, námitkou po skončení řízení, odvoláním.
Správní řád v praxi - seznámení se základními zásadami správního řízení (především zjištění stavu, o němž nejsou důvodné pochybnosti) a využitím pro obhajobu nároku (při přiznávání, při opravných prostředcích) - doručování a běh lhůt - průběh a pravidla jednání - náležitosti rozhodnutí a jeho přezkoumatelnost (jak v něm číst, co vyžadovat, co napadat) - možnosti opravných prostředků.
Základní náležitosti námitky a odvolání (společné pro všechny dávky) - náležitosti, příslušnost, oprávněná osoba (žadatel/odvolávající se/zastoupení) - tvrdím – dokazuji (forma důkazů, prolomení mlčenlivosti, „esa v rukávě“) - předpisy ovlivňující postup správního orgánu.
Důchod (především invalidní) - doba pojištění a vliv na výši důchodu (i u starobního důchodu) - invalidní bez nároku na výplatu – jak to ovlivnit - námitkové řízení krok za krokem (posudková kritéria – vliv diagnózy na pracovní schopnost, datum vzniku invalidity, jak dokazovat, co tvrdím, nahlížení do spisu) - spolupráce s ošetřujícím lékařem - specifika u osob s omezenou svéprávností.
Příspěvek na péči - odvolací řízení krok za krokem (posudková kritéria – zvládání životních potřeb, podklad v sociálním šetření a v lékařských zprávách, nahlížení do spisu, jaké jsou možné důkazy, k prokázání svého tvrzení, odlišnost od invalidního důchodu) - spolupráce s ošetřujícím lékařem - specifika u osob s omezenou svéprávností – může vzniknout nárok alespoň na I. stupeň.
Průkazka osoby se zdravotním postižením, kompenzační pomůcky - Odvolací řízení krok za krokem (posudková kritéria – diagnózy, nahlížení do spisu, podkladová dokumentace, čím se liší dokazování od řízení u příspěvku na péči a o invalidním důchodu) - spolupráce s ošetřujícím lékařem - specifika u osob s omezenou svéprávností.
Další možné řešení nespokojenosti (ostatní nápravná opatření) - úvod - stížnost; podjatost; nečinnost; náhrada škody; správní žaloba.
Rozdíly a postupy - podání žádosti o zvýšení – dojde ke snížení - podání odvolání či námitky – při opravném prostředku dojde ke snížení - nové skutečnosti v odvolacím či žalobním řízení, zhoršení/zlepšení zdravotního stavu - podat novou žádost, nebo se odvolat, nebo podat žalobu - zastoupení na základě plné moci nebo procesní opatrovnictví – co o čem svědčí.
Povinnosti opatrovníka při vyřizování sociálních dávek - kdo bude příjemcem a jak bude s dávkou nakládáno - je povinnost podat námitku, odvolat se, případně řešit nárok žalobou - kdo pomůže se sepsáním – je to pravomoc opatrovníka nebo sociálního pracovníka.
Možnosti dalších sociálních dávek – základní info, na co je a na co není nárok a jak se k tomu jednoduše dostat - příspěvek na bydlení; příspěvek na živobytí; doplatek na bydlení; mimořádná okamžitá pomoc.
Závěr – diskuse a dotazy, doplnění, na které se přijde v průběhu přednášky.